Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2019, 15:26

Švédska banka odvolala riaditeľku pre škandál s praním špinavých peňazí

Obvinenia proti Swedbank sa prvýkrát objavili v médiách minulý mesiac.

Švédska banka odvolala riaditeľku pre škandál s praním špinavých peňazí
Zdroj: Reuters

Najväčšia švédska banka Swedbank vo štvrtok krátko pred výročným stretnutím akcionárov odvolala výkonnú riaditeľku Birgitte Bonnesenovú. Dôvodom bola kritika zo strany investorov pre obvinenia, že banka sa podieľala na praní špinavých peňazí v pobaltskom regióne.

Swedbank zároveň uviedla, že poskytla úradom pravdivé údaje o účtoch v banke, ktoré mohli byť použité na pranie špinavých peňazí.

„Podľa nášho názoru sme boli pravdiví a korektní vo vzťahu s úradmi,“ povedal predseda predstavenstva Lars Idermark akcionárom na výročnej schôdzi.

Obvinenia proti Swedbank sa prvýkrát objavili v médiách minulý mesiac. A vyvolali obavy, že najväčšia banka v pobaltskom regióne je zapletená do škandálu, ktorý už otriasol konkurenčnou Danske Bank. Tá čelí hrozbe súdnych sporov, pokút a iných sankcií.

Podozrivé transakcie

Danske Bank už vyšetrujú americké úrady po tom, ako sa vlani na jeseň priznala, že cez jej malú estónsku dcéru prešli od roku 2007 do roku 2015 podozrivé transakcie vo výške zhruba 200 miliárd eur z Ruska, bývalých sovietskych štátov a iných krajín.

Bonnesenová opakovane povedala, že dôveruje postupom banky proti praniu špinavých peňazí a že Swedbank informovala úrady o podozrivých transakciách.

Investori prístup banky kritizovali

Ale investori v uplynulých dňoch stále viac kritizovali prístup banky k tomuto problému aj reakciu samotnej Bonnesenovej na obvinenia. Ich nespokojnosť sa ešte vystupňovala v stredu po tom, ako sa švédsky úrad pre hospodársku kriminalitu rozhodol rozšíriť vyšetrovanie Swedbank na podozrivé poplatky.

„Vývoj v uplynulých dňoch vytvoril na banku obrovský tlak. Predstavenstvo sa preto rozhodlo odvolať Birgitte Bonnesenovú z jej pozície,“ povedal vo štvrtok Idermark.

Traja z najväčších investorov Swedbank vo štvrtok pred stretnutím akcionárov pristúpili k zriedkavému kroku a vyjadrili svoju nespokojnosť. Uviedli, že Bonnesenová nebude zbavená zodpovednosti za fiškálny rok 2018. Jej pozícia tak bola neudržateľná.

Za generálneho riaditeľa Swedbank bol dočasne vymenovaný jej finančný riaditeľ Anders Karlsson. Banka tiež uviedla, že začala hľadať stáleho generálneho riaditeľa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.