Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2019, 20:42

České aerolínie začali s prepúšťaním. Dotkne sa to až 60 zamestnancov

Firma už skôr oznámila, že kvôli obmedzovaniu letových kapacít zníži počet zamestnancov asi o 100.

České aerolínie začali s prepúšťaním. Dotkne sa to až 60 zamestnancov
Zdroj: ČSA

České aerolínie (ČSA) prepustia 40 až 60 zamestnancov, hlavne palubných sprievodcov. ČTK to dnes povedala Vladimíra Dufková, hovorkyňa firmy SmartWings, ktorá je väčšinovým vlastníkom ČSA.

ČSA zrušili v januári niekoľko pravidelných liniek. Firma už skôr oznámila, že kvôli obmedzovaniu letových kapacít zníži počet zamestnancov asi o 100.

Ponúkla im prechod pod SmartWings, ale niektorí to nevyužili. ČSA mali podľa poslednej výročnej správy ku koncu roka 2017 zamestnancov 719, z toho 273 letušiek a stevardov.

Prepúšťanie sa bude týkať práve zamestnancov, ktorí nevyužili možnosť práce v inej časti koncernu SmartWings Group. "Podľa našich predbežných odhadov sa prepúšťanie môže dotknúť asi 40 až 60 zamestnancov, predovšetkým profesie palubný sprievodca," uviedla Dufková.

ČSA oznámili hromadné prepúšťanie 26. marca Úradu práce ČR. Niekoľko zamestnancov opustilo aerolinky už na začiatku roka, ale podľa firmy nemal tento odchod charakter hromadného prepúšťania.

ČSA tento rok v januári zrušili pravidelné linky z Prahy do Ostravy a Bratislavy a tiež slovenskú vnútroštátnu linku medzi Bratislavou a Košicami. Dôvodom bol podľa firmy nedostatok vhodných lietadiel pre tieto lety. V januári tiež skončili pravidelnú prevádzku medzi Prahou a Jekaterinburgom, pretože bola podľa ČSA stratový.

Vlastníka ČSA, firmu SmartWings (predtým Travel Service), postihlo nedávne medzinárodné pozastavenie prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX.

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) v polovici marca pozastavila prevádzku týchto lietadiel kvôli niekoľkým nehodám a technickým problémom boeingov tohto typu z poslednej doby. SmartWings vlastní sedem strojov Boeing 737 MAX. Firma ich používala na mnohých spojoch, najmä na dlhších trasách. Teraz musí tieto stroje nahrádzať ďalšími lietadlami zo svojej flotily.

ČSA vlani klesol počet prepravených ľudí z predvlaňajších 2,9 milióna na zhruba 2,7 milióna. Zisk ČSA podľa posledných dostupných údajov za rok 2017 medziročne vzrástol o 9,7 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.