Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2019, 00:00

Litovčan obral internetové giganty o desiatky miliónov dolárov, na súde sa priznal

Za mrežami by mohol stráviť až 30 rokov.

Litovčan obral internetové giganty o desiatky miliónov dolárov, na súde sa priznal
Zdroj: Reuters

K rekordnému podvodu sa minulý týždeň na newyorskom súde priznal 50-ročný Litovčan Emaldas Rimasauskas. Podľa žalobcov bol súčasťou skupiny, ktorá z technologických firiem Facebook a Google vylákal celkom 122 miliónov dolárov. Za mrežami by mohol stráviť až 30 rokov.

Do väzenia by mal nastúpiť tento rok v júli. So žalobcami sa dohodol aj na tom, že sa vzdá 49,7 milióna dolárov, ktoré na podvode zarobil. Rimasauskas pochádza z litovskej metropoly Vilnius, do Spojených štátov bol vydaný v auguste 2017.

Americká prokuratúra ho viní z podielu na organizácii rozsiahleho podvodu, kvôli ktorému prišiel Facebook o 99 miliónov a Google o 23 miliónov dolárov. Podvodníci sa vydávali za predajcu, ktorým technologické firmy dlhujú peniaze.

Podľa agentúry Bloomberg predstierali, že pracujú pre tajvanského výrobcu elektroniky Quanta Computer. Zamestnancov Facebooku a Googlu mali presvedčiť o nesplatených dlhoch voči firme, pričom následné platby presmerovali na svoje účty.

Rimasauskas sa podľa svojich slov na podvode podieľal v rokoch 2013 až 2015, vytvoril pre neho potrebnú infraštruktúru v podobe bankových účtov v Lotyšsku a na Cypre. Podpísal tiež sprievodnú dokumentáciu k finančným prevodom. "Plne som si uvedomoval, že sa dopúšťam podvodu," vyhlásil Rimasauskas pred súdom.

Jeho účasť zahŕňala tiež "falšovanie faktúr, zmlúv a listov, ktoré pôsobili ako vyjadrenie vedúcich pracovníkov", citoval žalobca server americkej stanice CNBC.

Celý prípad je podľa agentúry Reuters ďalším príkladom podvodu realizovanom cez firemné maily. Podvodníci ich smerujú na spoločnosti, ktoré využívajú zahraničných dodávateľov. FBI v roku 2017 uviedla, že od roku 2013 už škody tohto typu presiahli tri miliardy dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.