Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2019, 00:00

Prístav Gdansk – najrýchlejšie rastúci prístav

Poľský prístav v Gdansku plánuje veľkú expanziu. Tento rok sa chce dostať do top trojky najväčších prístavov v Baltskom mori.

Prístav Gdansk – najrýchlejšie rastúci prístav
Zdroj: PRÍSTAV GDANSK

Prístav Gdansk – najrýchlejšie rastúci prístav
Prístav Gdansk je v súčasnosti jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich dopravných uzlov v regióne Baltského mora. Vďaka mnohým investíciám má v budúcnosti šancu stať sa najväčším a najdôležitejším prístavom v Baltskom mori.

Gdanské úrady v súčasnosti pripravujú niekoľko investícií, ktorých úlohou bude rozvoj infraštruktúry prístavu a niekoľkonásobné zvýšenie jeho prepravnej kapacity. V rámci programu rozšírenia prístavu sa plánuje vybagrovanie plavebných dráh, výstavba a modernizácia nábrežia, rozšírenie cestnej a železničnej siete a rozšírenie parkovísk a skladovacích priestorov.

Značná časť týchto investícií sa bude realizovať s využitím prostriedkov programu Európskej únie na prepojenie Európy. Prostriedky spolufinancované z fondov EÚ sa musia využiť do konca roka 2020. Najbližšie roky budú preto pre prístav predstavovať obdobie dynamického rastu.


Historický ročný výsledok
V roku 2018 prešla cez gdanský prístav takmer polovica tovaru, ktorý sa prepravoval cez všetky poľské prístavy. Vďaka tomu sa približuje k pódiu patriacemu trom najväčším baltským prístavom. Prístav v Gdansku skončil v roku 2017 s historickým rekordom: 40,6 milióna ton preloženého tovaru – predtým žiadny poľský prístav neprekročil tút

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.