Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2019, 00:00

Čínske firmy sťahujú z Česka miliardy korún

Po návšteve čínskeho prezidenta na Hradčanoch mali začať do Česka prúdiť investície. Trend je však opačný.

Čínske firmy sťahujú z Česka miliardy korún
Zdroj: TASR

Práve pred tromi rokmi čínsky prezident Si Ťin-pching ukončil trojdňovú návštevu Prahy. Slávnostne podpísané dohody, pri ktorých mu asistoval jeho český náprotivok Miloš Zeman, sľubovali, že do roku 2020 do Česka pritečie z Číny až 232 miliárd korún (9 miliárd eur). Aj keď dovtedy zostáva ešte viac ako rok a pol, už teraz možno s istotou tvrdiť, že sa nepodarí dosiahnuť ani zlomok tejto sumy. Podľa Českej národnej banky sa vlani priame zahraničné investície z Číny dokonca znížili o 15,1 miliardy korún.


„Hlavným dôvodom je splatenie skôr prijatého úveru vo výške 17,2 miliardy korún v rámci priamych investícií,“ vysvetlila hovorkyňa ČNB Petra Vodstrčilová. Čínske investície do základného imania českých firiem sa vlani podľa predbežných údajov banky zvýšili o necelé tri miliardy vrátane reinvestícií za 900 miliónov korún. Z dát poradenskej spoločnosti Bisnode vyplýva, že v Česku pôsobí 1 881 čínskych firiem, čo je najmenej od decembra 2012 – vtedy ich bolo 2 301. „Objem čínskeho kapitálu v základnom imaní českých firiem v marci 2019 dosiahol 5,7 miliardy korún, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles takmer o 27 miliónov korún,“ uviedla Petra Štěpánová z Bisnode.


Vyberaví Číňania
Prečo realita zaostáva

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.