Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2019, 11:50

Rakúsko pritvrdilo voči technologickým gigantom, zdvihlo digitálnu daň

Daň je súčasťou balíka opatrení zameraných na veľké technologické spoločnosti, ako je Google, Amazon a Facebook, ktoré podľa názoru vlády neplatia spravodlivé dane.

Rakúsko pritvrdilo voči technologickým gigantom, zdvihlo digitálnu daň
Zdroj: Reuters

Rakúsko zvýšilo chystané zdanenie technologických spoločností na päť percent ich príjmov z reklamy z pôvodne plánovaných troch percent.

Oznámilo to dnes rakúske ministerstvo financií. Daň je súčasťou balíka opatrení zameraných na veľké technologické spoločnosti, ako je Google, Amazon a Facebook, ktoré podľa názoru vlády neplatia spravodlivé dane. Viedeň predpokladá, že tieto opatrenia prinesú do štátnej pokladnice ročne viac ako 200 miliónov eur.

​Plán, ktorý bude predložený na schválenie parlamentu, zahŕňa päťpercentnú daň z príjmov z online reklamy pre spoločnosti, ktorých celosvetové ročné príjmy predstavujú najmenej 750 miliónov eur, z toho minimálne 25 miliónov v Rakúsku.

Ďalšie opatrenie sa týka dane z pridanej hodnoty ohľadom balíkov posielaných do Rakúska poštou z krajín mimo Európskej únie. Kým dnes podliehajú zdaneniu balíčky od deklarovanej hodnoty 22 eur, plán počíta so znížením tejto hranice na nulu. Dôvodom sú podľa ministerstva časté podvody, najmä pokiaľ ide o balíčky z Číny.

Opatrenia, ktoré by mali nadobudnúť účinnosť od roku 2020, zahŕňajú tiež povinnosť pre ubytovacie platformy zameraných na turistov, ako je Airbnb, hlásiť všetky rezervácie a príjmy od hostiteľov úradom. V prípade, že hostiteľ nezaplatí daň z príjmov z rezervácií, zodpovedná bude online platforma, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.