Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2019, 11:55

Vyšetrovanie padnutého lietadla: Piloti dodržali všetky pokyny, pozornosť sa upiera na Boeing

Vyšetrovatelia odporučili spoločnosti Boeing, aby skontrolovala ovládací systém lietadla.

Vyšetrovanie padnutého lietadla: Piloti dodržali všetky pokyny, pozornosť sa upiera na Boeing
Zdroj: Reuters

Piloti havarovaného Boeingu 737 MAX spoločnosti Ethiopian Airlines, na palube ktorého 10. apríla zahynulo 157 ľudí, postupovali podľa predpísaných pokynov, ale kontrolu nad strojom napriek tomu nezískali.

Vyplýva to z predbežných výsledkov vyšetrovania, o ktorých na dnešnej tlačovej konferencii podľa agentúry AP informovala etiópska ministerka dopravy Dagmawit Mogesová. Spoločnosť Boeing uviedla, že si predbežnú správu preštuduje.

Lietadlo sa zrútilo niekoľko minút po štarte z etiópskej metropoly Addis Abeby za okolností veľmi podobných tým, ktoré sprevádzali minuloročnú nehodu lietadla toho istého typu spoločnosti Lion Air v Indonézii. Vtedy o život prišlo 189 ľudí. Od nehody v Etiópii nie sú stroje 737 MAX v prevádzke.

​Havarovaný etiópsky stroj sa dostal do situácie, kedy jeho predná časť bola opakovane tlačená k zemi, uviedla ministerka. Vyšetrovatelia odporučili spoločnosti Boeing, aby skontrolovala ovládací systém lietadla.

​Podľa medzinárodných pravidiel predbežné výsledky vyšetrovania neurčujú priamo vinníka nehody, poznamenala agentúra Reuters. Neposkytujú ani podrobnú analýzu letu, ktorá môže trvať aj rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.