Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2019, 13:01

Izraelský premiér rokoval s Muskom o doprave. Po stretnutí ho označil za génia

Muskova spoločnosť Boring, zameraná na razbu tunelov, by mohla pomôcť rozvoju infraštruktúry v krajine.

Izraelský premiér rokoval s Muskom o doprave. Po stretnutí ho označil za génia
Zdroj: Reuters

Americký podnikateľ Elon Musk rokuje s izraelskou vládou o výstavbe tunelov v tejto krajine. V kampani pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami to vyhlásil premiér Benjamin Netanjahu.

Muskova spoločnosť Boring, zameraná na razbu tunelov, by mohla pomôcť rozvoju infraštruktúry v krajine s preťaženým systémom verejnej dopravy a najhoršou dopravnou premávkou vo vyspelom svete, píše agentúra Bloomberg.

"Stretol som sa s mužom, ktorému hovoria Elon Musk. Už ste o ňom počuli? Skutočný génius," uviedol Netanjahu v odpovedi na otázku na dopravný systém krajiny.

"Práve teraz s ním rokujeme, aby sme zistili, či môžeme v Izraeli tunel vybudovať," dodal. Premiér uviedol, že s Muskom diskutoval o technológii výstavby tunelov pre vysokorýchlostnú prepravu osôb.

Muskov vysokorýchlostný transportný systém Hyperloop má cestujúcich a náklad prepravovať v kapsuliach podtlakovými rúrkovými tunelmi rýchlosťou asi 240 kilometrov za hodinu. S konceptom prišiel vizionár v roku 2013.

Systém verejnej dopravy v Izraeli je neefektívny, je zavalený problémami a potrebuje okamžitú nápravu. Ak k nej nedôjde, ekonomiku to môže do roku 2030 ročne stáť 25 miliárd šekelov (6 miliárd eur), píše Bloomberg.

Hlavný rival Netanjahuovej strany Likud, strana Modrá a Biela navrhuje využiť na projekty dopravnej infraštruktúry prostriedky vznikajúceho štátneho investičného fondu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.