Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2019, 15:55

Taliansko zhorší prognózu rastu ekonomiky, euro v reakcii oslabilo

Talianska ekonomika upadla na konci vlaňajška.

Taliansko zhorší prognózu rastu ekonomiky, euro v reakcii oslabilo
Zdroj: Reuters

Talianske ministerstvo financií zhorší prognózu rastu domácej ekonomiky a zvýši očakávaný rozpočtový deficit, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené s návrhom.

Nová predpoveď počíta s tým, že hrubý domáci produkt (HDP) tento rok stúpne len o 0,1 percento. Vláda by návrh ministerstva financií mala schvaľovať na budúcu stredu. Doterajšia prognóza očakávala expanziu o jedno percento.

Talianska ekonomika upadla na konci vlaňajška. Verejný dlh krajiny presahuje 130 percent hrubého domáceho produktu (HDP) a stagnácia ekonomiky bude mať za dôsledok, že pre vládu bude ešte ťažšie udržať pod kontrolou verejné financie.

Rozpočtový schodok by mal tento rok dosiahnuť 2,3 percenta až 2,4 HDP. Vláda v rozpočte počíta s deficitom na úrovni 2,04 percenta HDP.

Talianske akcie klesli a euro oslabilo po zverejnení správy o tom, že talianska vláda sa chystá znížiť prognózu rastu. Index FTSE MIB stratil 0,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.