Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2019, 15:51

Čína a USA dosiahli nový pokrok na rokovaniach o obchode

Obe strany diskutovali o návrhu obchodnej dohody, ktorá by vyriešila širokú škálu sporných bodov.

Čína a USA dosiahli nový pokrok na rokovaniach o obchode
Zdroj: Reuters

Čína a Spojené štáty dosiahli "nový pokrok" na uplynulom kole obchodných rozhovorov, ktoré sa skončili v piatok (5.4.) vo Washingtone. Uviedla to čínska štátna televízia CCTV.

Obe strany diskutovali o návrhu obchodnej dohody, ktorá by vyriešila širokú škálu sporných bodov, od transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva cez služby, poľnohospodárstvo či bilaterálnu obchodnú bilanciu. A debatovali tiež o zabezpečení realizácie dohody. Rokovania o zostávajúcich otázkach budú pokračovať, pričom najbližšie kolo sa uskutoční na budúci týždeň, informovala CCTV.

Americkí a čínski vyjednávači sa snažia dospieť k dohode, ktorá by ukončila ich obchodnú vojnu. Tá negatívne ovplyvnila aj globálne trhy.

Obe strany ponúkli niekoľko podrobností o pokroku po tom, ako čínsky viceprezident Liou Che v piatok uzavrel trojdňové diskusie s americkým obchodným zástupcom Robertom Lighthizerom a ministrom financií Stevenom Mnuchinom vo Washingtone.

Americký prezident Donald Trump už vo štvrtok (4.4.) povedal, že oznámenie o dohode by mohlo prísť už v nasledujúcich štyroch týždňoch.

USA a Čína vlani zaviedli clá na svoje produkty za stámilióny dolárov. Spor dvoch najväčších ekonomík sveta zasiahol mnohé firmy, výrobcov aj ich dodávateľské reťazce, a ovplyvnil aj trhy. Spojené štáty sa usilujú o reformy čínskych praktík, ako sú krádež duševného vlastníctva a nútený transfer technológií od amerických spoločností do čínskych firiem.

Podľa úradu obchodného zástupcu Lighthizera ešte zostáva vykonať veľa práce. Členovia oboch tímov budú neustále v kontakte, aby riešili zostávajúce sporné otázky.

Aj ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow zdôraznil, že proces sa nekončí, ale pokračuje.

Washington tiež požaduje, aby Peking obmedzil štátne dotácie v priemysle, viac otvoril svoju ekonomiku americkým spoločnostiam a zvýšil nákupy tovaru z USA, vrátane poľnohospodárskych a energetických komodít, aby sa zmenšil deficit obchodnej bilancie USA s Čínou.

"Pokročili sme v mnohých oblastiach. Patrí sem presadzovanie práva, ktoré zahŕňa krádež duševného vlastníctva a nútené transfery technológií, kybernetický priestor, komodity a ďalšie body," povedal Kudlow a dodal, že rokovania sú zhruba uprostred."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.