Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2019, 09:38

Maroko mení stratégiu. Hlási návrat na dlhopisové trhy

Marocké kráľovstvo je jedinou krajinou v regióne, ktorá má rating v investičnom pásme.

Maroko mení stratégiu. Hlási návrat na dlhopisové trhy
Zdroj: Reuters

Maroko plánuje v tomto roku získať z predaja zahraničných dlhopisov najmenej jednu miliardu dolárov. Ukončí tak päťročnú prestávku vo vydávaní zahraničných dlhopisov, pretože krajina sa rozhodla zmeniť svoju stratégiu a použiť dlhopisy na financovanie svojho programu obnovy hospodárstva.

Povedal to agentúre Bloomberg minister financií a hospodárstva Muhammad Binašaabún. Marocké kráľovstvo je jedinou krajinou v regióne, ktorá má rating v investičnom pásme.

Posun v stratégii​

Maroko podľa ministra už poverilo konzorcium bánk, aby zorganizovalo predaj dlhopisov, ktorý bude prvý od roku 2014. Predaj sa má uskutočniť hneď, ako to podmienky dovolia. Bližšie podrobnosti k načasovaniu minister neposkytol.

Ďalší predaj chce krajina uskutočniť v budúcom roku. Plán predstavuje posun v stratégii, keď predchádzajúci minister nebol ochotný obrátiť sa na zahraničné trhy.

Slabý ekonomický rast

Marockej vláde sa v posledných dvoch rokoch nedarí oživiť ekonomický rast, ktorý znížili suchá a slabý spotrebiteľský dopyt.

Medzinárodný menový fond vo svojom poslednom hodnotení krajiny uviedol, že vlani marocká ekonomika vzrástla o tri percentá, a vyzvala vládu, aby zlepšila vzdelávací systém, trh práce a podnikateľské prostredie. Varoval tiež, že miera nezamestnanosti zostáva vysoká, najmä medzi mladými.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.