Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 00:00

Maďarsko láka naše firmy na nízke dane

Od začiatku roka sa presídlilo takmer 200 slovenských subjektov.

Maďarsko láka naše firmy na nízke dane
Zdroj: Reuters

Keď bratislavská firma dosiahne stotisícový zisk, do štátnej pokladnice odvedie 21-tisíc. Ak by však sídlila o pár kilometrov ďalej v maďarskej Rajke, na korporátnej dani by nezaplatila ani polovicu – presnejšie deväťtisíc. Naši južní susedia totiž majú najnižšiu sadzbu dane z príjmov firiem v celej Európskej únii. Slovenskí podnikatelia si túto skutočnosť veľmi dobre uvedomujú a hromadne sa tam presúvajú. Priebežné čísla za tento rok ukazujú, že odliv slovenských firiem do Maďarska naberá na sile.


Tisícky firiem
Hlavným dôvodom je nižšia daňová sadzba. Nižšie náklady, ako aj nižšia administratívna záťaž či miera zdanenia dividend sú ďalšími dôležitými dôvodmi pri presunoch firemných sídel. Ešte pred pár rokmi bol pritom trend opačný, maďarskí podnikatelia prichádzali k nám. Lákala ich vtedy jednotná 19-percentná sadzba dane.


Za prvé mesiace „emigrovalo“ takmer dvesto firiem. Pritom za celý minulý rok ich bolo okolo šesťsto. Ak by trend z prvého štvrťroka pokračoval, prišlo by Slovensko o osemsto podnikateľských subjektov. Celkovo je v Maďarsku oficiálne registrovaných približne 10-tisíc slovenských firiem. „Väčšina je z Bratislavského kraja a týka sa malého a stredného biznisu,“ opísal podpredseda Sloven

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.