Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 11:27

Talianske vinohrady sú drahšie ako ostrovy v Karibiku

Taliansko je najväčším producentom vína na svete.

Talianske vinohrady sú drahšie ako ostrovy v Karibiku
Zdroj: Flickr/Enrico Strocchi

Talianske vinohrady sú v priemere drahšie než ostrovy v karibskej oblasti. Cena za hektár vinice pre pestovanie piemontského vína Barolo je o pol milióna eur vyššia, než koľko si musia pripraviť záujemcovia o karibské ostrovy, ktoré sú k dispozícii za zhruba dva milióny eur.

Vyplýva to z údajov talianskeho poľnohospodárskeho spolku Coldiretti, z ktorých cituje agentúra APA.

Lacnejšie sa dajú zaobstarať vinice, kde sa pestuje svetoznáme toskánske červené víno Brunello di Montalcino alebo značka Prosecco. Tam kupujúcemu na hektár postačí milión eur.

Za ešte nižšiu cenu - zhruba 300 tisíc eur - môžete kúpiť hektár vinohradu v oblastiach, kde sa pestuje hrozno na lombardský sekt Franciacorta a za 200 tisíc eur je možné stať sa majiteľom hektára vinice v oblasti Chianti preslávenej rovnomenným vínom.

Taliansko je najväčším producentom vína na svete. Vinice sa v krajine rozkladajú na rozlohe 650 tisíc hektárov. Tie vlani vyprodukovali 55 miliónov hektolitrov vína. Z toho 20 miliónov hektolitrov išlo na vývoz, a krajine tak vyniesli rekordných 6,2 miliardy eur. Najväčším svetovým vinným exportérom zostáva Francúzsko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.