Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 13:03

Bez platu a odmien: Šéf Twitteru si zarobil len 1,4 dolára za štyri roky

Minimálne platy najvyšších manažérov sa stali v posledných desiatich rokoch v Silicon Valley pomerne bežnou záležitosťou.

Bez platu a odmien: Šéf Twitteru si zarobil len 1,4 dolára za štyri roky
Zdroj: Reuters

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Twitter Jack Dorsey dostal za minulý rok svoj prvý plat od doby, čo sa pred štyrmi rokmi vrátil do najvyššej funkcie.

Dostal 1,4 dolára, teda 140 centov, čo zodpovedá jednému centu za každý znak v pôvodnom počte znakov tweetu. Vyplýva to z vyhlásenia firmy pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC).

Dorsey sa pred rokmi rozhodol, že nebude od Twitteru poberať plat ani odmeny, a to ani vo forme akcií. Má to byť dôkaz dôvery v spoločnosť a jeho dlhodobý potenciál na vytváranie hodnoty, uvádza sa v správe.

Zdvojnásobí sa plat Dorseyho?

Twitter začal činnosť v roku 2006 a jedna správa, teda tweet, na jeho rovnomennej sociálnej sieti mohla obsahovať až 140 znakov. To bol v tom čase maximálny počet znakov, aby sa tweet vošiel do textovej správy na mobilnom telefóne.

V roku 2017 bol tento limit zdvojnásobený na 280 znakov. Či sa vďaka tomu zdvojnásobí aj plat Dorseyho, zatiaľ nie je jasné, upozornila agentúra Bloomberg.

Minimálne platy najvyšších manažérov

Nízka mzda nie je v tomto odvetví nič nezvyčajné. Minimálne platy najvyšších manažérov sa stali v posledných desiatich rokoch v Silicon Valley pomerne bežnou záležitosťou.

Za symbolický plat sa rozhodli pracovať mimo iného predchádzajúci šéf Applu Steve Jobs, ďalej Eric Schmidt, Sergey Brin a Larry Page z Googlu, Carol Bartzová a Terry Semel z Yahoo, John Chambers zo spoločnosti Cisco Systems a Larry Ellison z Oraclu.

Časopis Forbes odhaduje majetok štyridsaťdvaročného Dorseyho na viac ako päť miliárd dolárov. Väčšina jeho majetku je spojená s akciami Twitteru a firmy Square, čo je mobilná platobná spoločnosť, ktorú Dorsey tiež založil.

Twitter vlani vykázal prvý celoročný zisk od roku 2013, kedy sa stal verejne obchodovanou spoločnosťou. Zisk predstavoval 1,2 miliardy dolárov. Príjmy sa zvýšili na tri miliardy dolárov z 2,4 miliardy v roku 2017.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.