Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 00:00

Eustream pomôže Kyjevu rozbiť monopol. Slovensku zachráni zhruba 400 miliónov

Päť popredných európskych firiem bude budovať nezávislého prevádzkovateľa na Ukrajine.

Eustream pomôže Kyjevu rozbiť monopol. Slovensku zachráni zhruba 400 miliónov
Zdroj: TASR

Plyn cez Ukrajinu bude po dostavbe Nord Streamu 2 tiecť, len ak zreformujete svoj trh, odkazoval Kyjevu vlani Brusel. Na rozbití historických monopolov na energetickom trhu u východných susedov oddelením prepravcu Ukrtransgaz od materskej obchodnej spoločnosti Naftogaz malo záujem aj Slovensko. A to nielen kvôli príležitosti vstúpiť na tamojší trh cez našu firmu Eustream.


Ak takzvaný unbundling, teda odštiepenie prepravcu od materskej spoločnosti, prebehne úspešne, podarí sa nám taktiež vyhnúť strate približne 400 miliónov eur. Tá by hrozila, keby sme prišli o poplatky za prepravu plynu z Ukrajiny na západ a naspäť. Slovensko sa preto aktívne zapájalo do vyjednávaní o zostavenie medzinárodného konzorcia, ktoré má operovať na Ukrajine.


Poistka do budúcnosti
„Súčasný tranzitný kontrakt sa končí koncom tohto roka, a ak si Ukrajina chce, aj s podporou Európskej únie a Slovenska, udržať pozíciu významného prepravcu, musí vytvoriť t

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.