Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 14:57

Aerolinky zastavili objednávky, stroj 737 MAX v marci neobjednal nikto

Za poklesom stálo prerušenie prevádzky týchto lietadiel po tragických nehodách v Indonézii a v Etiópii.

Aerolinky zastavili objednávky, stroj 737 MAX v marci neobjednal nikto
Zdroj: Reuters

Počet nových zákaziek spoločnosti Boeing sa v prvom štvrťroku medziročne prepadol takmer o polovicu. Výrazne sa znížil aj počet lietadiel dodaných zákazníkom.

Za poklesom je prerušenie prevádzky lietadiel 737 MAX po dvoch tragických nehodách. Svetové aerolinky v marci úplne prestali s objednávkami strojov tohto typu.

​Počas prvého štvrťroku minulého roka získala spoločnosť Boeing zákazky na 180 lietadiel, tento rok v rovnakom období to bolo iba 95 lietadiel. Objednávok stroja 737 MAX dorazilo počas prvých dvoch mesiacov roka desať, potom už si problematický model neobjednal nikto. V prvom kvartáli minulého roka dostal Boeing 112 objednávok lietadiel 737 MAX.

Za poklesom sú tragické udalosti

Za terajším poklesom stálo prerušenie prevádzky týchto lietadiel po tragických nehodách v Indonézii a v Etiópii, uviedla agentúra Reuters. Aerolinky v súčasnosti čakajú na ďalší vývoj.

Boeingu v prvom štvrťroku 2019 klesol taktiež celkový počet dodaných lietadiel. Firma dodala zákazníkom 149 strojov, teda takmer o pätinu menej ako pred rokom.

Dodávky lietadiel 737 sa medziročne prepadli o zhruba tretinu. Americký výrobca lietadiel ich v polovici marca kvôli nehodám pozastavil. Minulý týždeň potom oznámil, že od polovice apríla dočasne zníži tempo ich výroby na 42 strojov mesačne z terajších 52 strojov mesačne.

Aerolinky stroje uzemnili

Boeing 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines sa 10. marca zrútil krátko po štarte z etiópskej Addis Abeby. Na palube bolo 157 ľudí, nikto nehodu neprežil.

Rovnaký stroj mal nehodu vlani v októbri, keď lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Lion Air so 181 pasažiermi a ôsmimi členmi posádky na palube havarovalo krátko po štarte z letiska v Jakarte. Ani vtedy nikto nešťastie neprežil.

Svetové aerolinky preto lietadlá tohto typu uzemnili. Do európskeho vzdušného priestoru nesmie Boeingy 737 MAX od 12. marca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.