Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2019, 10:25

Núdzové zásoby kávy vo Švajčiarsku chcú zrušiť. Nie je životne dôležitá, tvrdí vláda

Švajčiarsko zriadilo systém núdzových rezerv medzi prvou a druhou svetovou vojnou.

Núdzové zásoby kávy vo Švajčiarsku chcú zrušiť. Nie je životne dôležitá, tvrdí vláda
Zdroj: kopiluwak

Švajčiarsko plánuje zrušiť národné núdzové zásoby kávy, ktoré drží niekoľko desaťročí, pretože kávové bôby už nepovažuje za dôležité pre prežitie ľudí. Vyplýva to z návrhu, ktorý zverejnila vláda k verejnému vyjadreniu, napísala agentúra Reuters.

Švajčiarsko zriadilo systém núdzových rezerv medzi prvou a druhou svetovou vojnou, aby krajina bola pripravená na možný nedostatok v prípade vojny, prírodného nešťastia alebo epidémií.

Firma Nestlé, výrobca instantnej kávy Nescafé, a ďalší dovozcovia, pražiarne a predajcovia musia podľa zákona skladovať vrecia nepraženej kávy.

Švajčiarsko sa zásobuje tiež ďalšími základnými produktmi, ako je cukor, ryža, jedlý olej alebo krmivo pre zvieratá.

Podľa návrhu by povinnosť skladovať kávu mala skončiť v roku 2022. Firmy by tieto zásoby mohli využiť podľa svojho uváženia. Finálne rozhodnutie o zrušení zásob by mohlo padnúť v novembri.

Nie je nevyhnutná pre život

"Federálny úrad pre zásobovanie národného hospodárstva usúdil, že káva nie je nevyhnutná pre život. Káva nemá takmer žiadne kalórie a neprispieva tak z fyziologického hľadiska na zabezpečenie výživy," uviedla vláda.

​O povinné rezervy kávy sa vo Švajčiarsku teraz stará 15 spoločností. Predstavujú zhruba 15.300 ton, čo vystačí zhruba na tri mesiace. Krajina má 8,5 milióna obyvateľov a ročná spotreba na osobu tu podľa údajov medzinárodnej organizácie kávy ICO predstavuje zhruba deväť kilogramov. V Británii je to v priemere 3,3 kilogramy na osobu a v USA 4,5 kilogramu.

Proti návrhu sú námietky

Nie každý však so zrušením strategických rezerv kávy súhlasí. Organizácia Reservesuisse, ktorá dohliada na zásoby potravín v krajine, požiadala vládu, aby svoje odporúčanie prehodnotila.

Tvrdí, že 12 firiem chce naďalej uchovávať núdzové zásoby, čiastočne kvôli tomu, že súčasný systém posilňuje dodávkový reťazec. Niektorí tiež tvrdia, že sa venuje málo pozornosti prínosu kávy pre zdravie vďaka obsahu antioxidantov a vitamínov.

Švajčiarsko financuje povinné zásoby z poplatku za dovoz kávových bôbov, ktorý predstavuje 3,75 franku (3,32 eura) z každých 100 dovezených kilogramov. Ročne tak získa na kompenzácii pre firmy, ktoré kávu skladujú, 2,7 milióna CHF (2,39 eura).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.