Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2019, 00:00

Nový šéf Airbusu sa postaví Trumpovi

Guillaume Faury preberá firmu v dobrej kondícii, no zároveň v zložitých časoch.

Nový šéf Airbusu sa postaví Trumpovi
Zdroj: Reuters

Post generálneho riaditeľa európskeho výrobcu lietadiel Airbus prevzal Francúz Guillaume Faury. V tejto pozícii nahradil Nemca Thomasa Endersa. Ten bol počas svojho päťročného pôsobenia známy ako „pokojný stratég“ a firmu odovzdáva na historickom vrchole, čo sa týka tržieb a aj počtu objednávok. Enders svoj pomerne nekonfliktný prístup deklaroval aj na poslednom stretnutí akcionárov, keď vyjadril nádej, že Boeing a americký Federálny letecký úrad čoskoro vyriešia krízu v súvislosti s uzemnením modelu lietadiel 737 MAX.


„Nehody, ako je tá v Etiópii, vyvolávajú pochybnosti o bezpečnosti nielen pri jednom výrobcovi lietadiel, ale pri všetkých výrobcoch,“ povedal Enders akcionárom. Následne prebehlo hlasovanie akcionárov a podľa francúzskych médií pokojného stratéga vystriedal „dynamický žralok“ Guillaume Faury.

Spor o rôzne formy pomoci
Faury získal od zúčastnených akcionárov 99,99 percenta hlasov. „Akcionári po ňom siahli, pretože si uvedomujú, že proti Boeingu na čele s Dennisom Muilenburgom potrebujú bojovného manažéra,“ myslí odborník na letectvo Alexander Droczky. Ten hovorí, že v Airbuse si všetci uvedomujú, že od Trumpa nemôžu čakať nič dobré. Faury, ktorý je blízky priateľ francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, sa hneď od svojho vymenovania bude musieť vyrovnať s novým sporom medzi Airbusom a Boeingom.


Donald Trump totiž hrozí Bruselu zavedením dodatočných ciel na tovar dovážaný z Európskej únie v ročnom objeme približne 11 miliárd dolárov. Dodatočné clá majú byť uvalené na rozličné tovary od vrtuľník

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.