Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2019, 00:00

Brusel chce zrušiť štátom právo vetovať enviro dane

Od zjednodušenia schvaľovania spoločnej daňovej politiky si Komisia sľubuje rýchlejší postup aj pri napĺňaní klimatických cieľov.

Brusel chce zrušiť štátom právo vetovať enviro dane
Zdroj: Reuters

Motivovať slovenské domácnosti a priemysel šetriť elektrinu vyššou daňou za spotrebovanú energiu. To je jeden z návrhov rezortu hospodárstva z národného klimatického plánu na rok 2030. Keby sme ho však chceli presadiť nielen na domácej pôde, ale aj na celoeurópskej úrovni, podľa súčasných pravidiel by musel získať stopercentnú podporu všetkých členov Únie. Tento systém však podľa Európskej komisie brzdí prijímanie dôležitých opatrení a je potrebné, aby prešiel reformou. Preto pri príležitosti vydania štvrtej správy o stave energetickej únie navrhla zrušiť jednohlasnosť v rozhodovaní o environmentálnych daniach v Rade Európskej únie. Po novom sa má hlasovať kvalifikovanou väčšinou, čo by jednotlivým krajinám znemožnilo vetovať či blokovať rozhodnutie Rady.


Pomôcť má zmena hlasovania
„Komisia žiada Európsky parlament a Radu, aby zvážili, ako by zdaňovanie energie mohlo prispieť k lepšiemu plneniu cieľov politiky Únie v oblasti energetiky a klímy,“ píše sa v stanovisku z Bruselu. Európskou ambí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.