Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2019, 21:23

Nemecko zrejme zníži výhľad rastu ekonomiky na polovicu

Nemecké hospodárstvo ohrozujú riziká prameniace zo spomaľovania svetovej ekonomiky či obchodných sporov vo svete.

Nemecko zrejme zníži výhľad rastu ekonomiky na polovicu
Zdroj: Reuters

Nemecká vláda zrejme zníži výhľad tohtoročného rastu ekonomiky na polovicu. Kvôli slabšiemu vývozu v súvislosti s napätím v medzinárodnom obchode by hospodárstvo malo vykázať rast o 0,5 percenta, zatiaľ čo predtým Berlín počítal s jednopercentným rastom.

Nový výhľad vývoja najväčšej európskej ekonomiky sa zverejňuje budúci týždeň v stredu a je možné, že ešte príde k menším zmenám, napísal dnes nemecký týždenník Der Spiegel.

V budúcom roku by sa podľa predpokladov vlády mal hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka zvýšiť o 1,5 percenta. Z časti sa o to zaslúžia faktory plynúce z pozitívneho kalendára, pretože štyri štátne sviatky pripadnú na víkendové dni.

Výbor ekonomických poradcov nemeckej vlády už minulý mesiac znížil odhad tohtoročného rastu ekonomiky na 0,8 percenta z predtým predpokladaného tempa 1,5 percenta.

Popredné nemecké ekonomické inštitúty minulý týždeň podstatne znížili spoločný odhad tohtoročného rastu ekonomiky na 0,8 percenta z 1,9 percenta, s ktorým počítali ešte vlani na jeseň.

Nové dáta z tohto týždňa potvrdili, že nemecký vývoz aj dovoz vo februári klesli viac, než sa očakávalo.

Nemecké hospodárstvo ohrozujú riziká prameniace zo spomaľovania svetovej ekonomiky, obchodných sporov vo svete a hrozby, že Británia opustí Európsku úniu bez dohody.

Spracovateľský sektor Nemecka je v recesii, pretože vývozcovia sa stretávajú so slabím dopytom, upozorňuje agentúra Reuters. Exportne orientovaná nemecká ekonomika vlani vykázala najslabší rast za päť rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.