Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2019, 14:02

Ekonómovia z takmer 90 inštitúcií sa zhodli: Čína spomalí na 30-ročné minimum

Väčšina z ekonómov uviedla, že aj keď Čína prijala opatrenia na podporu rastu, tieto kroky sa do ekonomiky nepremietnu skôr ako ku koncu roka.

Ekonómovia z takmer 90 inštitúcií sa zhodli: Čína spomalí na 30-ročné minimum
Zdroj: Reuters

Hospodársky rast Číny sa tento rok pravdepodobne spomalí takmer na 30-ročné minimum, napriek viacerým opatreniam čínskej vlády na podporu ekonomiky.

Uviedli to v najnovšom odhade ekonómovia s tým, že ani nové vládne opatrenia nedokázali výraznejšie podporiť dopyt na domácom a zahraničnom trhu.
Podľa ekonómov z takmer 90 inštitúcií, ktorých oslovila agentúra Reuters, vzrastie čínska ekonomika tento rok o 6,2 percenta.

​Čína prijala opatrenia na podporu rastu

​To znamená zhoršenie ich odhadu z januára tohto roka, keď prieskum medzi ekonómami naznačil tohtoročný rast čínskej ekonomiky na úrovni 6,3 percenta. Väčšina z ekonómov uviedla, že aj keď Čína prijala opatrenia na podporu rastu, tieto kroky sa do ekonomiky nepremietnu skôr ako ku koncu roka.

"Očakávame, že rast ekonomiky sa v 2. štvrťroku opätovne spomalí, keďže vzhľadom na pokles zahraničného dopytu export podľa všetkého zostane pod tlakom, navyše stále predpokladáme slabý dopyt po tovaroch dlhodobej spotreby," uviedol hlavný ekonóm Nomury Tching Lu.

Spomalenie aj v budúcom roku

Odhad ekonómov na úrovni 6,2 percenta je stále v rámci vládneho odhadu tohtoročného rastu, ktorý Peking stanovil v rozmedzí od 6,0 percenta do 6,5 percenta.

Ak by však čínska ekonomika reálne tento rok vzrástla o 6,2 percenta, bol by to najslabší rast hospodárstva za 29 rokov. Na porovnanie, v roku 2018 vzrástla čínska ekonomika o 6,6 percenta a v roku 2017 o 6,8 percenta.

S ďalším spomalením rastu počítajú ekonómovia aj v budúcom roku. Očakávajú, že hospodárstvo Číny v ňom vzrastie len o šesť percent. Čína by údaje o vývoji ekonomiky za 1. štvrťrok mala zverejniť v stredu 17. apríla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.