Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2019, 14:45

Česi sa presadzujú v exotike, vývoz do Afriky rastie najrýchlejšie od krízy

České produkty a služby mieria v rámci Afriky najčastejšie do Juhoafrickej republiky a Egypta.

Česi sa presadzujú v exotike, vývoz do Afriky rastie najrýchlejšie od krízy
Zdroj: Reuters

Obchody medzi Českom a exotickými krajinami rastú najrýchlejšie za posledných 10 rokov. Po útlme v 90. rokoch, keď sa české spoločnosti orientovali na západné trhy, sa na začiatku tisícročia začalo obnovovanie väzieb, ktoré trvá dodnes.

Ako uviedol portál iHNED.cz, český export na africký kontinent vzrástol v roku 2018 o vyše 19 percent a dosiahol 47,7 miliardy Kč (1,86 miliardy eur). To je najvýraznejšie tempo rastu od svetovej finančnej krízy v roku 2008. Aj keď táto suma predstavuje iba 1 percento z celkového vývozu a stále ide o rizikové trhy, český štát vzťahy s týmito krajinami aktívne posilňuje.

"Vďaka svojej geografickej polohe na prahu Európy, nadbytku nerastných surovín a poľnohospodárskej pôdy, dynamickému demografickému vývoju a posilňujúcej strednej triede je Afrika dôležitým teritóriom, ktorého význam dlhodobo rastie," povedal riaditeľ zahranično-ekonomických politík ministerstva priemyslu a obchodu Richard Hlavatý.

České produkty a služby mieria v rámci Afriky najčastejšie do Juhoafrickej republiky a Egypta. Nedávno ale štátna poisťovňa Egap podporila projekt smerujúci na trh Pobrežia Slonoviny. Ide o dodanie 400 autobusov z Vysokého Mýta.

Ekologické riešenia pre tamojšiu dopravu zabezpečila firma Iveco Czech Republic. Ako povedal Sylvain Blaise, viceprezident firmy Iveco zodpovedný za značku Iveco Bus, ide o prvú dodávku autobusov firmy na CNG na africký kontinent.

Pobrežie Slonoviny je tretím najdôležitejším partnerom Česka na africkom kontinente, pričom obrat vzájomného obchodu vlani vzrástol takmer o 15 percent na 1,28 miliardy Kč. Okrem autobusov do krajiny Česi vyvážajú aj obuv, papier, stroje či železničné zariadenia.

Iný projekt realizovali české firmy v Papui-Novej Guinei, kde sa vyše 25 podnikov podieľalo na výstavbe nemocnice. Diagnostické a chirurgické centrum provinčnej nemocnice Goroka otvorili v septembri minulého roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.