Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2019, 10:32

V Texase sa za plyn neplatí. Zákazníci dostávajú peniaze, aby ho odobrali

Ceny zemného plynu na obchodnom uzle Waha hub v západnom Texase spadli do mínusu.

V Texase sa za plyn neplatí. Zákazníci dostávajú peniaze, aby ho odobrali
Zdroj: Reuters

Prepad cien zemného plynu pod nulu spôsobil slabý dopyt a nedávne problémy na kľúčovom potrubí v Novom Mexiku, hovoria analytici. Ťažiari síce prebytočný plyn spaľujú, ale nechcú to robiť viac, než musia. Je to hlučné, neekologické a potenciálne nebezpečné.

Plyn je vedľajším produktom pri ťažbe ropy. Ťažba ropy aj zemného plynu sa za posledných päť rokov viac ako zdvojnásobila, výstavba potrubnej siete v najväčšom texaskom ložisku Permian Basin však nedokázala s rastúcou produkciou držať krok.

Nadprodukcia ropy spolu s odstávkou časti potrubia spôsobila, že plyn nie je kam "dávať". Ťažiari síce prebytočný plyn spaľujú, ale nechcú to robiť viac, než je nevyhnutné. Je to hlučné, neekologické a potenciálne nebezpečné.

V Texase sa za plyn neplatí

Ceny zemného plynu na obchodnom uzle Waha hub v západnom Texase preto spadli do mínusu. Obchodníci platia ľuďom s voľnou kapacitou potrubia, aby si prebytočný zemný plyn odobrali, píše agentúra Reuters.

Za bežných okolností prúdi plyn potrubím El Paso Natural Gas Pipeline do kompresorov v Novom Mexiku. Kvôli poruchám na dvoch staniciach je ale v súčasnosti obmedzený objem plynu, ktorý môže byť spracovaný.

Nadbytok zemného plynu

Plná prevádzka by mal byť v priebehu niekoľkých dní obnovená, to už ale môže byť neskoro. S príchodom jari klesá dopyt po plyne na kúrenie a kupujúci tak môžu vytvárať na predávajúcich cenový nátlak. Alebo plyn nahradiť energiou z vetra, poznamenáva server Quartz.

Kým sa budú Spojené štáty spoliehať na ropu, jej producenti budú mať zemného plynu nadbytok. Síce sa stavia niekoľko plynovodov, ktoré by mali ťažobný proces uľahčiť. Tie budú ale dokončené najskôr koncom roka. A aj potom bude na trhu viac plynu, než koľko obchodníci budú vedieť odpredať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.