Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2019, 13:25 Aktualizované dňa 15.04.2019 o 14:14

Bývalého šéfa Volkswagenu obžalovali v kauze Dieselgate

Volkswagen roky manipuloval meranie emisií na svojich autách.

Bývalého šéfa Volkswagenu obžalovali v kauze Dieselgate
Zdroj: Reuters

Štátne zastupiteľstvo v nemeckom Braunschweigu obžalovalo bývalého šéfa koncernu Volkswagen Martina Winterkorna z podvodu.

Informovalo o tom v tlačovej správe. Volkswagen roky manipuloval meranie emisií na svojich autách. Sedemdesiatjedenročný Winterkorn doteraz akúkoľvek zodpovednosť za podvody odmietal. Za ťažký prípad podvodu mu teraz hrozí šesť mesiacov až desať rokov odňatia slobody.

Spolu s Winterkornom prokurátori obvinili aj štyroch ďalších manažérov, ktorých identitu ale zatiaľ neoznámili. Všetci sa podľa prokuratúry previnili ťažkým prípadom podvodu a tiež porušením zákona o nekalej súťaži. Niektorí sa navyše budú musieť zodpovedať zo sprenevery, krátenia daní alebo falšovania dokumentov.

"Obžalovaní rokovali v snahe zaistiť firme čo najvyššie predajné čísla s čo najvyšším ziskom," konštatuje v tlačovej správe štátne zastupiteľstvo, podľa ktorého s týmto cieľom koncern predal aj milióny dieselových áut značiek VW, Škoda, Audi a Seat s nelegálne upraveným softvérom, vďaka ktorému autá pri emisných testoch produkovali výrazne menej škodlivín ako v skutočnej prevádzke.

To, že automobilky pri meraní emisií manipulujú, sa pritom podľa obžaloby Volkswagen aj za prispenia spomínanej pätice snažil cielene zamlčať.

O prijatí obžaloby, ktoré sa vzťahuje na trestné činy z obdobia medzi novembrom 2006 a septembrom 2015, teraz musí rozhodnúť krajinský súd v Braunschweigu, ktorý ju dostal v piatok.

Kvôli emisnému škandálu už vlani nemecká prokuratúra Volkswagenu vymerala pokutu vo výške jednej miliardy eur. Volkswagen vtedy uviedol, že pokutu prijíma, a priznáva sa tak k svojej zodpovednosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.