Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 00:00

Únia neprešetruje najväčšiu daňovú lúpež, zúria europoslanci

V machináciách okolo akcií sú zapletené najvýznamnejšie európske aj americké banky.

Únia neprešetruje najväčšiu daňovú lúpež, zúria europoslanci
Zdroj: Reuters

Daňové machinácie, ktoré pripravili európske štáty najmenej o 55 miliárd eur, neprešetrujú príslušné regulačné orgány Európskej únie. Európsky parlament im to pritom uložil už pred viac ako štyrmi mesiacmi. Momentálne hrozí, že úradom zoškrtajú rozpočet. V machináciách okolo akcií sú zapletené najvýznamnejšie európske aj americké banky.

Pod paľbou kritiky je Európsky orgán pre bankovníctvo, ktorý má dohliadať na úniový bankový sektor. Spolu s ním je kritizovaný aj Európsky orgán pre cenné papiere a trhy, ktorý zodpovedá za dozor nad finančným trhom.

Žiadne opatrenia

Europoslanci koncom minulého roka schválili uznesenie, ktoré obom úradom ukladá, aby prešetrili škandál známy pod skratkami Cum-Ex a Cum-Cum. Ide o účelové prevody akcií, prostredníctvom ktorých získavajú veľkí investori daňové úľavy.


Takto utrpelo straty hlavne Nemecko, ale aj najmenej desať ďalších európskych zemí, vrátane Francúzka, Talianska, Španielska, Holandska, Dánska, Rakúska a Nórska.

Uznesenie hovorí o mnohoročných „systematických krádežiach na daniach“. Nemecký denník Die Zeit hovorí dokonca o „najväčšej daňovej krádeži v Európe“ a „možno najväčšej daňovej krádeži všetkých čias“.


Európsky orgán pre bankovníctvo ani Európsky orgán pre cenné papiere a trhy dosiaľ nezačali žiadne fo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.