Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 00:00

Únia neprešetruje najväčšiu daňovú lúpež, zúria europoslanci

V machináciách okolo akcií sú zapletené najvýznamnejšie európske aj americké banky.

Únia neprešetruje najväčšiu daňovú lúpež, zúria europoslanci
Zdroj: Reuters

Daňové machinácie, ktoré pripravili európske štáty najmenej o 55 miliárd eur, neprešetrujú príslušné regulačné orgány Európskej únie. Európsky parlament im to pritom uložil už pred viac ako štyrmi mesiacmi. Momentálne hrozí, že úradom zoškrtajú rozpočet. V machináciách okolo akcií sú zapletené najvýznamnejšie európske aj americké banky.

Pod paľbou kritiky je Európsky orgán pre bankovníctvo, ktorý má dohliadať na úniový bankový sektor. Spolu s ním je kritizovaný aj Európsky orgán pre cenné papiere a trhy, ktorý zodpovedá za dozor nad finančným trhom.

Žiadne opatrenia

Europoslanci koncom minulého roka schválili uznesenie, ktoré obom úradom ukladá, aby prešetrili škandál známy pod skratkami Cum-Ex a Cum-Cum. Ide o účelové prevody akcií, prostredníctvom ktorých získavajú veľkí investori daňové úľavy.


Takto utrpelo straty hlavne Nemecko, ale aj najmenej desať ďalších európskych zemí, vrátane Francúzka, Talianska, Španielska, Holandska, Dánska,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.