Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 11:27

Venezuela predala zlato za 400 miliónov dolárov. Prelomila ekonomickú blokádu?

Táto suma predstavuje cenu takmer deviatich ton zlata.

Venezuela predala zlato za 400 miliónov dolárov. Prelomila ekonomickú blokádu?
Zdroj: Reuters

Venezuela predala zlato za zhruba 400 miliónov dolárov napriek zvyšujúcemu sa medzinárodnému tlaku na zmrazenie aktív krajiny. S odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou to uviedla agentúra Bloomberg. Táto suma predstavuje cenu takmer deviatich ton zlata.

Hodnota celkových rezerv venezuelskej centrálnej banky sa podľa jej údajov znížila k 12. aprílu o spomínaných 400 miliónov na 8,6 miliardy dolárov. Z toho zhruba 5,1 miliardy dolárov pripadá na zásoby zlata.

Predaj zlata môže znamenať, že prezident Nicolás Maduro našiel spôsob, ako obísť ekonomickú blokádu, upozorňuje Bloomberg.

S tým, ako sankcie stále viac odrezávali jeho autoritársky režim od globálneho finančného systému, Maduro predával zlato firmám v Spojených arabských emirátoch a Turecku.

Zatiaľ opozičný vodca Juan Guaidó využíva podporu desiatok krajín k tomu, aby sa pomaly zmocnil venezuelských finančných aktív v zahraničí.

Spojené štáty, ktoré Guaidóa uznali za dočasného prezidenta krajiny, minulý mesiac uvalili sankcie na producenta zlata Minerven s tým, že lukratívne obchody s týmto drahým kovom pomáhajú Madurovi udržať si lojalitu armády.

Pokles zlatých rezerv môže podľa Bloombergu tiež znamenať, že centrálna banka odpisuje zlato, ku ktorému už nemá prístup, vrátane kovu za 1,2 miliardy dolárov, ktorý je uskladnený v britskej centrálnej banke.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.