Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2019, 00:00

Trump verzus bankári. Útoky na Fed vyvolali kritiku

Trump verzus bankári. Útoky na Fed vyvolali kritiku
Zdroj: Reuters

Donald Trump ostreľuje americkú centrálnu banku Fed s razanciou, ktorá vyvolala ohlas aj u medzinárodných finančných inštitúcií. Obavy o nezávislosť Fedu v posledných týždňoch navyše umocnili nominácie do rady guvernérov, v ktorej by Trump rád videl svojich verných.


„Keby Fed robil svoju prácu poriadne, čo nerobí, hrubý domáci produkt by rástol cez štyri percentá namiesto troch... S takmer žiadnou infláciou,“ uviedol americký prezident v nedeľu na svojom Twitteri. Trumpovi sa predovšetkým prieči zvyšovanie úrokov, ktoré podľa neho zväzuje ekonomiku USA.


Fed ich v roku 2018 zvýšil celkovo štyrikrát, aby hospodárstvo krajiny nerástlo neudržateľným tempom. S tým by totiž mohli začať rásť aj ceny. Fed zvýšením reagoval aj na niektoré hrozby, ktoré by sa mohli objaviť v tomto roku ako spomalenie svetovej ekonomiky či postupné slabnutie stimulu, Trumpovej daňovej reformy.


Šéfovi Bieleho domu, ktorý sa bude na budúci rok usilovať o znovuzvolenie, by však prospelo, aby ekonomika išla na maximum – a pokojne aj rýchlejšie. Centrálna banka mu v tom však bráni, a tak prezident chce jej obsadenie upraviť, aby l

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.