Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 21:52 Aktualizované dňa 17.04.2019 o 00:08

Dohoda technologických gigantov. Apple a Qualcomm sa dohodli na zrušení súdnych sporov

Dohoda obsahuje nezverejnenú finančnú platbu od spoločnosti Apple pre Qualcomm.

Dohoda technologických gigantov. Apple a Qualcomm sa dohodli na zrušení súdnych sporov
Zdroj: Reuters

Spoločnosť Apple sa prekvapivo dohodla s výrobcom čipov Qualcomm na urovnaní sporu o porušovaní patentových práv pri výrobe telefónov iPhone.

Qualcomm obviňoval Apple, že telefóny, ktoré obsahujú čipy firmy Intel, porušujú jeho patenty. Dosiahnutá dohoda ukladá spoločnosti Apple platiť Qualcommu bližšie nespresnené poplatky.

Apple sa sťažoval na obchodné praktiky Qualcommu, ktoré vraj bránia hospodárskej súťaži, a chránia tak monopol na takzvané modemové čipy, ktoré pomáhajú mobilným telefónom pripojiť sa k bezdrôtovým dátovým sieťam.

Qualcomm sa sťažoval na porušenie patentového práva zo strany Applu, ktorý mu podľa neho dlhuje na licenčných poplatkoch miliardy dolárov.

Ani jedna z oboch firiem nezverejnila o dosiahnutej dohode bližšie podrobnosti. Dohoda bola dosiahnutá krátko pred ďalším súdom, ktorý čakal Apple a Qualcomm budúci mesiac v kalifornskom San Diegu. Súd sa vzhľadom k dosiahnutej dohode neuskutoční.

Koľko má Apple výrobcovi čipov platiť, nie je známe, verejnosť sa to môže dozvedieť zo spisov o ukončení súdu alebo z finančných správ oboch firiem na prelome apríla a mája.

Qualcomm žiadal náhradu nevyplateného podielu na zisku vo výške siedmich miliárd dolárov. Obe strany sporu podľa agentúry AP začínala nezhoda vážne poškodzovať, čo zvyšovalo ich záujem dohodnúť sa.

Akcie spoločnosti Qualcomm po dohode vystrelili nahor:

Zdroj: Bloomberg

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.