Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2019, 11:41

Inflácia eurozóny sa vzdialila cieľovej úrovni ECB. Slovensko je nad priemerom Únie

Najnižšia inflácia bola v januári v Portugalsku (0,8 percenta) a v Grécku (1,0 percenta).

Inflácia eurozóny sa vzdialila cieľovej úrovni ECB. Slovensko je nad priemerom Únie
Zdroj: Reuters

Tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v marci medziročne spomalilo na 1,4 percenta z 1,5 percenta vo februári, inflácia sa tak ďalej vzdialila dvojpercentnej cieľovej úrovni Európskej centrálnej banky (ECB).

V celej Európskej únii ročná miera inflácie zostala v marci na februárových 1,6 percenta. Konečné dáta za marec dnes zverejnil štatistický úrad Eurostat.

V marci minulého roka bola ročná miera inflácie rovnaká ako tento rok, v eurozóne predstavovala 1,4 percenta a v EÚ 1,6 percenta.

Najnižšia inflácia bola v januári v Portugalsku (0,8 percenta) a v Grécku (1,0 percenta). Na druhom konci spektra figuruje Rumunsko s infláciou 4,2 percenta, Maďarsko s 3,8 percenta a Holandsko s 2,9 percenta.

Na Slovensku ceny rastú nad priemerom

Slovenská republika bola podľa meraní Eurostatu nad európskym priemerom, ceny sa tu v januári medziročne zvýšili o 2,7 percenta po raste o 2,3 percenta vo februári.

​V eurozóne najvýraznejšie prispeli k rastu inflácie ceny energií, služieb, potravín, alkoholu a tabaku. Takzvaná jadrová inflácia v marci klesla na 1,0 percenta z 1,2 percenta v decembri. Jadrová inflácia nezahŕňa kolísavé ceny čerstvých potravín a energií a je dôležitým indikátorom pre menovú politiku Európskej centrálnej banky (ECB).

Cieľ sú dve percentá

ECB sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. Banka v decembri ukončila program nákupov dlhopisov, ktorým infláciu niekoľko rokov podporovala. Do ekonomiky prostredníctvom programu napumpovala 2,6 bilióna eur. Naďalej však hospodársky rast a infláciu v eurozóne povzbudzuje nulovou základnou úrokovou sadzbou.

Na doterajších minimách ECB nechala úroky aj na zasadnutí v minulom týždni. ECB si dáva teraz prestávku, pretože chce umožniť nedávno zavedeným stimulačným opatreniam, aby začala v ekonomike fungovať správnym spôsobom.

Prezident ECB Mario Draghi potvrdil, že bankári zvažujú opatrenia, ktoré by zmiernili dopad negatívnych depozitných sadzieb na banky, a tiež hovorili o nových dvojročných lacných úveroch pre banky.

Zatiaľ je však podľa neho príliš skoro na zverejnenie podrobností. "Potrebujeme ďalšie informácie, ktoré nám dorazia do júna," povedal Draghi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.