Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2019, 20:10

Apple čelí obvineniu z podvodu s cennými papiermi. Kvôli iPhonom

  • Žaloba požadujúca odškodné pre investorov tvrdí, že firma tajila pokles dopytu po iPhonoch, hlavne na čínskom trhu.
  • Generálny riaditeľ Applu Tim Cook začiatkom januára nečakane znížil odhad štvrťročných tržieb na zhruba 84 miliárd dolárov.

Americký technologický gigant Apple čelí v Spojených štátoch obvineniu z podvodu s cennými papiermi.

Žaloba požadujúca odškodné pre investorov tvrdí, že firma tajila pokles dopytu po iPhonoch, hlavne na čínskom trhu. Po odhalení tohto poklesu sa trhová hodnota firmy počas jediného dňa prepadla o 74 miliárd dolárov.

Informuje o tom agentúra Reuters.

Tim Cook nečakane znížil odhad

Generálny riaditeľ Applu Tim Cook začiatkom januára nečakane znížil odhad štvrťročných tržieb na zhruba 84 miliárd dolárov z pôvodne očakávaných 89 miliárd až 93 miliárd dolárov.

Firma k zníženiu odhadu tržieb prikročila prvýkrát od roku 2007, cena jej akcií sa nasledujúci deň prepadla o desať percent.

Žaloba požaduje odškodné pre investorov, ktorí nakúpili akcie Applu počas dvoch mesiacov pred znížením odhadu tržieb.

Čo sa píše v žalobe?

Tvrdí, že firma v patričnej dobe neposkytla informácie ohľadom poklesu dopytu po iPhonoch, za ktorým stál okrem iného obchodný spor medzi USA a Čínou.

Neposkytnutie týchto informácií bolo podľa žaloby sčasti dôsledkom rozhodnutia prestať zverejňovať čísla o predaji iPhonov, o ktorom firma informovala 1. novembra.

Cook v rovnaký deň na otázku ohľadom výsledkov Applu na rozvíjajúcich sa trhoch poukázal na tlak na pokles tržieb v Brazílii a v Indii, ale dodal, že "Čínu by do tejto kategórie nezahŕňal", píše sa v žalobe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.