Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 00:00

Strojvodcovia majú hovoriť spoločnou rečou. Angličtinou

Strojvodcovia majú hovoriť spoločnou rečou. Angličtinou
Zdroj: Rosťa Jančar, Technet.cz

Národné jazyky dopravu predražujú. Väčšina európskych rušňovodičov odvezie vlak do najbližšej zahraničnej stanice, kde ho odovzdá tamojšiemu kolegovi. To neustále komplikuje plány na prepojenie európskej železničnej siete. Vyriešiť by to mal jednotný komunikačný jazyk – angličtina.


Dôvod je prostý. Na rozdiel od kamiónovej dopravy neexistuje na železnici nič ako medzinárodný vodičák a pre strojvodcovské oprávnenia sa v zahraničí vyžaduje dôkladná znalosť miestneho jazyka. Lenže rušňovodičov, ktorí by mali „papiere“ na dve alebo napríklad tri susedné kraji

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.