Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 17:12

Zoštátnenie najväčšej ukrajinskej banky bolo nezákonné, rozhodol súd

Ukrajinské úrady sa proti rozhodnutiu plánujú odvolať.

Zoštátnenie najväčšej ukrajinskej banky bolo nezákonné, rozhodol súd
Zdroj: Reuters

Zoštátnenie najväčšej ukrajinskej banky Privatbank v roku 2016 bolo nezákonné. Rozhodol o tom dnes kyjevský súd. Verdikt by podľa agentúry Reuters mohol zvýšiť šance niekdajšieho majiteľa banky, ukrajinského miliardára Ihora Kolomojského, na odškodné či znovuzískanie podniku. Ukrajinské úrady sa však proti rozhodnutiu plánujú odvolať.

"Znamená to, že som zvíťazil," povedal Kolomojskyj v reakcii na rozhodnutie súdu. Proti verdiktu sa však plánujú odvolať ministerstvo financií aj centrálna banka, podľa ktorej nie je možné zoštátnenie odvolať.

Spoločnosť Privatbank bola zoštátnená v rámci snahy o ozdravenie bankového sektora podporovanej Medzinárodným menovým fondom (MMF). Ukrajinské úrady už skôr varovali, že akékoľvek kroky na zvrátenie tohto kroku by mohli narušiť úverovú pomoc od MMF.

Ukrajinská vláda prevzala kontrolu nad spoločnosťou Privatbank koncom roka 2016. Finančný ústav bol podľa Kyjeva zoštátnením zachránený pred bankrotom, čo Kolomojskyj popiera.

Úrady po zoštátnení vynaložili na podporu spoločnosti Privatbank takmer šesť miliárd dolárov. Podľa vlády sa banka dostala do zlej finančnej situácie v dôsledku podvodných úverových praktík a prania špinavých peňazí. Kolomojskyj akékoľvek pochybenia popiera a tvrdí, že úrady banku násilne zoštátnili bez riadneho odôvodnenia.

Súdny verdikt o nezákonnosti zoštátnenia padol v čase prezidentských volieb na Ukrajine. Kolomojskyj verejne podporuje kandidatúru herca Volodymyra Zelenského, ktorý spolu s doterajším prezidentom Petrom Porošenkom postúpil do druhého kola volieb. To sa bude konať v nedeľu.

Porošenko svojho súpera opakovane obvinil, že je bábkou Kolomojského, ktorého televízny kanál vysiela Zelenského relácie. Zelenskyj však trvá na tom, že jeho vzťah s Kolomojským je čisto profesionálny. Popiera tiež, že by v prípade svojho zvolenia usiloval o vrátenie firmy Privatbank Kolomojskému.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.