Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 18:21

SmartWings zruší 124 sezónnych letov z Ostravy pre problémy Boeingu

Zrušenie pravdepodobne najviac postihne vybrané lety do egyptskej Hurghady a Marsa Alam.

SmartWings zruší 124 sezónnych letov z Ostravy pre problémy Boeingu
Zdroj: MAFRA/Dan Materna

Letecká spoločnosť SmartWings zruší 124 letov s odletom počas leta z Medzinárodného letiska Leoša Janáčka neďaleko Ostravy, ide o 13 percent sezónnych letov.

Dôvodom je pozastavenie prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX po leteckých nehodách týchto strojov.

Zrušenie sa dotkne hlavne turistických spojov. Letisko situáciu rieši s cestovnými kanceláriami. ČTK to povedala hovorkyňa letiska Kateřina Pustějovská.

"Spoločnosť SmartWings dnes informovala o zrušení 124 letov v priebehu letnej sezóny. Ide o približne 13 percent zo všetkých sezónnych letov, ktoré boli z ostravského letiska v tomto roku naplánované," povedala.

Zrušenie podľa nej pravdepodobne najviac postihne vybrané lety do egyptskej Hurghady a Marsa Alam, ďalej do bulharskej Varny a na grécky ostrov Kos. Odlety do ostatných letných destinácií sa uskutočnia podľa plánu.

"Robíme maximum pre to, aby dopady na prevádzku a našich cestujúcich boli čo najmenšie. Aktuálne rokujeme s 11 leteckými prepravcami z Egypta, Bulharska, Turecka a Grécka, aby sme nahradili čo najviac z týchto zrušených letov," povedal obchodný riaditeľ Letiska Ostrava, Stanislav Bujnovský .

"S cestovnými kanceláriami túto situáciu intenzívne riešime. Podarilo sa nám už zabezpečiť dopravcu, ktorý má dostatočné kapacity na to, aby s najväčšou pravdepodobnosťou realizoval všetky zrušené lety z Ostravy do Egypta," dodal.

Podobnú situáciu rieši aj letisko v Pardubiciach. Časť tamojších charterových letov v turistickej sezóne zaistí z Pardubíc do bulharského Burgasu, na Krétu, Rhodos alebo do tureckej Antalye spoločnosť CK Fischer.

Prevádzka lietadiel 737 MAX je teraz pozastavená aj v ďalších častiach sveta vrátane Európy kvôli dvom tragickým nehodám tohto stroja v Indonézii a v Etiópii. Firma pozastavila tiež dodávky zákazníkom. Teraz sa snaží zlepšiť softvér, aby zabezpečila, že sa podobné nehody nebudú opakovať. Etiópski vyšetrovatelia označujú za jeden z faktorov marcovej tragédie softvérový problém stabilizačného systému MCAS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.