Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2019, 12:30

Možnosť kúpy ropy od Iránu sa končí. Jej ceny vyskočili najvyššie za šesť mesiacov

Možnosť kúpy ropy od Iránu sa končí. Jej ceny vyskočili najvyššie za šesť mesiacov
Zdroj: Reuters

Ceny ropy vyskočili v pondelok na najvyššiu úroveň za takmer šesť mesiacov, keďže trhy očakávajú, že Spojené štáty oznámia ukončenie obdobia, počas ktorého bolo osem krajín vyňatých spod ropných sankcií voči Iránu.

Ako uviedol v nedeľu ako prvý The Washington Post, vláda USA by mala v pondelok oznámiť, že štáty, ktoré v súčasnosti môžu nakupovať ropu od Iránu, už túto možnosť mať nebudú.

Podľa denníka by minister zahraničných vecí Mike Pompeo mal túto informáciu oznámiť s tým, že osem krajín s možnosťou nákupu ropy od Iránu bude musieť nákup suroviny od blízkovýchodnej krajiny ukončiť s platnosťou od 2. mája.

Ak sa informácie potvrdia, podľa analytikov to povedie k zvýšeniu cien ropy. "Ak sa platnosť výnimiek pre najväčších kupcov ropy od Iránu ukončí, mohlo by to posunúť cenu ropy Brent až k úrovni 80 dolárov za barel (159 litrov)," povedal Han Tan, analytik maklérskej spoločnosti FXTM.

Pred jednostranným vypovedaním jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami americkým prezidentom Donaldom Trumpom a zavedením sankcií bol Irán štvrtým najväčším producentom v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

V tom čase produkoval takmer 3 milióny barelov denne. V apríli však jeho vývoz klesol podľa posledných odhadov výrazne pod milión barelov denne.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni vzrástla do 10.29 hod. o 1,94 dolára na 73,91 dolára (65,70 eura) za barel.

V priebehu obchodovania sa dostala až na 74,31 dolára za barel, čo bola najvyššia hodnota od začiatku novembra minulého roka.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v máji dosiahla 65,51 dolára za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 1,51 dolára.

Počas obchodovania sa zvýšila až na 65,87 USD/barel, čo predstavovalo najvyššiu hodnotu od 31. októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.