Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2019, 12:04

Musk chce konkurovať Uberu. Plánuje prísť so samoriadiacími taxíkmi

S myšlienkou siete "Tesla Network" prišla Muskova firma už v roku 2016.

Musk chce konkurovať Uberu. Plánuje prísť so samoriadiacími taxíkmi
Zdroj: Reuters

Tesla chce budúci rok prísť s prvými samoriadecími taxíkmi. Uviedol to v pondelok šéf spoločnosti Tesla Elon Musk. Jeho firma by tak mohla začať konkurovať Uberu a ďalším prevádzkovateľom alternatívnych taxislužieb skôr, než sa čakalo, napísala agentúra DPA.

S myšlienkou siete "Tesla Network" prišla Muskova firma už v roku 2016. Jej prostredníctvom by majitelia mohli svoje autá poslať zarábať ako autonómne riadené taxíky v čase, keď ich nepotrebujú. Ponúkať vyrobené autá týmto spôsobom chce aj sama firma. "Vyťaženosť vozidla tak bude päťkrát vyššia," uisťuje podľa agentúry AFP Musk.

Ak službu včas schvália úrady, chce ju vizionár, ktorý vyvíja aj vysokorýchlostný podzemný prepravný systém Hyperloop a so svojimi raketami SpaceX chce dopravovať ľudí na Mars, začať ponúkať v niektorých častiach Spojených štátov v roku 2020.

To by bolo podľa agentúry DPA o rok skôr, než plánuje robotickú taxislužbu spustiť v Miami a vo Washingtone Ford. Musk je ale známy tým, že ohlasované termíny často nedodrží.

Samoriadiace autá na komerčných cestách už ponúka sesterská firma Googlu Waymo na predmestí arizonského mesta Phoenix. Zatiaľ je ale pri volante živý vodič.

Na rozdiel od väčšiny ostatných firiem stavil Musk pri vývoji samoriadiacej technológie predovšetkým na kamery. Drahé laserové radary, ktoré skúmajú okolie, Tesla podľa agentúry DPA nepoužíva. Namiesto nich vyvíja softvér okrem iného s využitím obrazov z kamier áut, ktoré už brázdia ulice.

Tesla v stredu zverejní štvrťročné hospodárske výsledky. Potom, čo sa vlani dostala do zisku, čaká sa teraz opäť strata. Meškajú totiž dodávky vozidla Model 3 na trh.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.