Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 11:53

Zelenskyj ide proti svetovej organizácii. Chce znížiť cenu plynu pre domácnosti

Ceny energií pre ukrajinských spotrebiteľov boli horúcou témou prezidentských volieb.

Zelenskyj ide proti svetovej organizácii. Chce znížiť cenu plynu pre domácnosti
Zdroj: Reuters

Víťaz prezidentských volieb na Ukrajine Volodymyr Zelenskyj vyzval vládu a štátnu energetickú spoločnosť Naftogaz, aby začali rokovania s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o znížení ceny plynu pre ukrajinské domácnosti s platnosťou od 1. mája.

Budúci prezident to dnes oznámil na facebooku. Výzva ide proti požiadavkám MMF, ktorý sa snaží prinútiť Kyjev k zvýšeniu spotrebných cien na trhovú úroveň.

Ceny energií pre ukrajinských spotrebiteľov boli horúcou témou prezidentských volieb, ich zníženie v rozpore s požiadavkami MMF presadzovala aj neúspešná prezidentská kandidátka a bývalá premiérka Julija Tymošenková.

Zmrazená finančná pomoc

MMF, ktorý poskytuje prozápadnej ukrajinskej vláde veľkú úverovú pomoc, podmieňuje poskytovanie peňazí práve zvýšením cien plynu na vnútornom trhu.

Pomoc MMF bola od jari 2017 na dlhú dobu zmrazená, pretože na Ukrajine viazli reformy a vláda sa dlho zdráhala ceny plynu zvýšiť. Od sovietskych čias boli silno dotované a umelo držané nízko.

Zelenskyj chce nižšie ceny

Až vlani v decembri MMF schválil novú úverovú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 3,9 miliardy dolárov. Pôžička bola reakciou na zvýšenie cien plynu o štvrtinu, ku ktorému vláda v Kyjeve pristúpila v októbri. Ďalšie, pätnásťpercentné zdraženie, bolo naplánované na tohtoročný máj.

Zelenskyj v informáciu na facebooku napísal, že žiada zrušenie plánu na zvýšenie cien plynu a navrhuje naopak, aby išli ceny dole. Nižšie ceny by podľa neho mali byť zavedené už od 1. mája, teda od stredy budúceho týždňa. "Dokážme činmi, nie len slovami, že vieme rozhodovať v záujme ľudí," uviedol budúci prezident.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.