Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 14:42

Boeing dopláca na nehody strojov, klesol mu čistý zisk

Firma už skôr oznámila, že v prvom štvrťroku dodala zákazníkom 149 lietadiel, teda takmer o pätinu menej ako pred rokom.

Boeing dopláca na nehody strojov, klesol mu čistý zisk
Zdroj: Reuters

Čistý zisk amerického výrobcu lietadiel Boeing v prvom štvrťroku medziročne klesol o 13 percent na 2,15 miliardy dolárov.

Na hospodárske výsledky podniku malo negatívny vplyv prerušenie prevádzky lietadiel 737 MAX po tragických nehodách v Indonézii a Etiópii. Oznámila to dnes firma. Dodala, že vzhľadom na problémy okolo lietadiel 737 MAX zatiaľ nie je schopná poskytnúť odhad celoročných výsledkov.

Štvrťročné tržby spoločnosti sa znížili o dve percentá na 22,9 miliardy dolárov. Firma už skôr oznámila, že v prvom štvrťroku dodala zákazníkom 149 lietadiel, teda takmer o pätinu menej ako pred rokom. Dodávky lietadiel 737 sa medziročne prepadli o zhruba tretinu na 89 strojov.

Boeing v polovici marca v dôsledku nehôd pozastavil dodávky lietadiel 737 MAX zákazníkom. Začiatkom apríla potom oznámil, že sa rozhodol dočasne znížiť tempo ich výroby takmer o pätinu na 42 strojov mesačne.

Generálny riaditeľ a prezident spoločnosti Dennis Muilenburg dnes uviedol, že Boeing sa teraz sústredí na obnovenie prevádzky lietadiel 737 MAX a znovuzískanie dôvery zákazníkov aj regulačných úradov.

Boeing 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines sa 10. marca zrútil krátko po štarte z etiópskej Addis Abeby. Na palube bolo 157 ľudí, nikto nehodu neprežil.

Rovnaký stroj mal nehodu vlani v októbri, keď lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Lion Air so 181 pasažiermi a ôsmimi členmi posádky na palube havarovalo krátko po štarte z letiska v Jakarte. Ani vtedy nikto nešťastie neprežil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.