Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2019, 00:00

Štáty prvýkrát spálili viac plynu ako uhlia

Zemný plyn bol vlani hlavným zdrojom elektriny v krajinách OECD, informuje nová správa Medzinárodnej energetickej agentúry.

Štáty prvýkrát spálili viac plynu ako uhlia

Karta sa otočila. Uhlie prvýkrát v histórii vystriedal podľa Medzinárodnej energetickej agentúry zemný plyn a obnoviteľné zdroje. Práve tie totiž dominovali energetickému mixu krajín OECD. Zemný plyn s podielom 27,4 percenta predbehol spaľovanie uhlia, ktoré sa podieľalo na vyrobenej elektrine 25 percentami. Pozitívne sa vyvíja podľa agentúry aj využívanie obnoviteľných zdrojov – ich podiel v energetickom mixe vzrástol na 27,4 percenta, čo je o tretinu viac ako pred desiatimi rokmi.

Zemný plyn nahradil uhlie podľa Jozefa Badidu, analytika portálu energieprevas.sk, z dvoch základných dôvodov: vlastná ťažba v USA a rastúce ceny emisných povoleniek v Európskej únii. „Tento trend je s ohľadom na klimatické ciele pozitívny, horšie je to už nárastom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.