Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2019, 00:00

Kúpili sme klobásy cez Facebook: Predajca obišiel zákon

Predajcovia na sociálnych sieťach nie sú kontrolovaní v takej miere ako kamenné prevádzky. Často nevydávajú potvrdenie o platbe či neinformujú o pôvode výrobku.

Kúpili sme klobásy cez Facebook: Predajca obišiel zákon
Zdroj: Reuters

Kým Facebook bol spočiatku hlavne prostriedkom, ktorý slúžil na komunikáciu či zdieľanie fotografií, dnes sa už zaraďuje medzi plnohodnotné predajné kanály. Platforma Marketplace a rôzne facebookové skupiny však prispeli k tomu, že dnes už pre zákazníka nie je problém nakúpiť si cez sociálnu sieť oblečenie, doplnky, športové náradie či dokonca potraviny. Mnoho predajcov si však neuvedomuje, že bez ohľadu na to, či sa rozhodnú cez sociálnu sieť predať liter vína, kilogram údenej slaniny alebo čerstvý syr, vzťahujú sa na nich rovnaké podmienky, ako keby predávali prostredníctvom e-shopu alebo cez objednávkový formulár.


Keďže práve mäsové i syrové výrobky, vajcia aj alkohol sa v minulosti stali hlavnými aktérmi mnohých potravinových káuz, HN sa rozhodli overiť, či obchodníci predávajúci potraviny cez sociálne siete a inzertné online portály dodržiavajú pravidlá, ktoré im určuje legislatíva pri predaji na diaľku. Výsledok je jasný: obchod prebehol hladko, no nebol v súlade so zákonom.

Chýbajúce údaje aj blok
HN sa rozhodli kúpiť mäsový výrobok, konkrétne údenú klobásu, od predajcu Richarda, ktorý inzeroval

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.