Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 23:16

Zisk Facebooku klesol pre mimoriadne položky, príjmy však vzrástli o štvrtinu

Počet aktívnych mesačných užívateľov stúpol medziročne o osem percent na 2,38 milióna.

Zisk Facebooku klesol pre mimoriadne položky, príjmy však vzrástli o štvrtinu
Zdroj: Reuters

Americkej spoločnosti Facebook, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu sieť, klesol v prvom štvrťroku čistý zisk o 51 percent na 2,43 miliardy dolárov.

Dôvodom boli mimoriadne rezervy na možnú pokutu, ktorá firme hrozí od americkej Federálnej komisie pre obchod (FTC) kvôli ochrane súkromia. Príjmy však vzrástli o viac ako štvrtinu vďaka záujmu o reklamu a zvýšil sa aj počet užívateľov, uviedla firma v dnešnom vyhlásení.

Zisk na akciu predstavoval 85 centov, bez mimoriadnych položiek však dosiahol až 1,89 dolára na akciu.

Analytici čakali zisk 1,62 dolára na akciu. Príjmy stúpli o 26 percent na 15,08 miliardy dolárov a prekonali očakávania. Príjmy z reklamy stúpli o 26 percent na 14,9 miliardy dolárov.

Počet aktívnych mesačných užívateľov stúpol medziročne o osem percent na 2,38 milióna. Firma odhadla, že Facebook, Instagram, WhatsApp alebo Messenger teraz denne využíva v priemere viac ako 2,1 milióna ľudí.

Náklady Facebooku vo štvrťroku stúpli o 80,5 percenta na 11,76 miliardy dolárov. Firma výrazne zvýšila výdavky, aby zlepšila obsah a bezpečnosť na svojich platformách.

FTC skúma, či Facebook porušil dohodu o ochrane súkromia používateľov z roku 2011. Žiadne zistenia však zatiaľ nezverejnila. Facebook v súvislosti s tým presunul do rezerv na prípadnú pokutu tri miliardy dolárov.

Akcie firmy od začiatku tohto roka stúpli o takmer 40 percent. Na zverejnené výsledky reagovali akcie po oficiálnom uzavretí obchodov na burze ďalším rastom, napísali agentúry AP a Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.