Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2019, 10:50

V Afrike našli najväčší surový diamant v modernej histórii, je väčší ako tenisová loptička

Diamant má 1758 karátov a váži takmer 352 gramov.

V Afrike našli najväčší surový diamant v modernej histórii, je väčší ako tenisová loptička
Zdroj: Twitter/Reuters

Kanadská ťažobná spoločnosť Lucar Diamond našla vo svojej bani v Botswane najväčší surový diamant v modernej histórii, ktorý je väčší ako tenisová loptička.

Prekonala tak svoj rekordný nález diamantu z novembra 2015, ktorý sa jej nedarilo takmer dva roky predať, napísala agentúra Reuters.

Diamant má 1758 karátov a váži takmer 352 gramov. Je tak druhým najväčším registrovaným nájdeným diamantom za kameňom Cullinan, ktorý sa našiel v roku 1905 v Juhoafrickej republike a mal 3106 karátov.

Cullinan bol rozrezaný na niekoľko leštených drahokamov, dva najväčšie sú súčasťou britských korunovačných klenotov.

Diamant pochádza z bane Karow v Botswane, jednej z najbohatších oblastí na diamanty. Firme Lucar sa podarilo z bane vyťažiť už 12 diamantov s hmotnosťou viac ako 300 karátov.

V novembri 2015 Lucar objavil diamant s hmotnosťou 1109 karátov, ktorý nazvala Lesedi La Rona. Kameň ponúkal na predaj v aukcii v júni 2016.

Nikto však neponúkol požadovanú cenu a kameň sa nepredal. Nakoniec diamant kúpila britská spoločnosť Graff v septembri 2017 za 53 miliónov dolárov. Podľa časopisu Forbes vybrúsil Graff z kameňa 67 drahokamov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.