Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2019, 11:10

Brexit ho nezastaví. Miliardár Buffett plánuje megabiznis v Británii

Spoločnosť Berkshire Hathaway už v Británii investovala, nikdy ale nešlo o veľkú akvizíciu.

Brexit ho nezastaví. Miliardár Buffett plánuje megabiznis v Británii
Zdroj: Reuters

Americký miliardár a filantrop Warren Buffett je pripravený investovať v Británii, a to bez ohľadu na brexit.

Osemdesiatosem ročný šéf investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway to povedal v obsiahlom rozhovore, ktorý poskytol britskému ekonomickému denníku Financial Times. Znamená to, že po veľkých akvizíciách sa Buffett neobzerá už len v Spojených štátoch, ale aj inde.

​Buffett povedal, že je "pripravený hneď zajtra niečo v Británii kúpiť", čo možno podľa FT považovať za vyjadrenie dôvery v britskú ekonomiku bez ohľadu na neistotu, ktorú predstavuje vývoj okolo chystaného vystúpenie Británie z Európskej únie. "Vítame príležitosť vložiť peniaze kamkoľvek, kde si myslíme, že rozumieme systému a máme v neho určitú dôveru," povedal.

"Nikdy neporozumieme inej kultúre alebo daňovým zákonom tak dobre ako v Spojených štátoch, ale v Británii tomu môžeme byť veľmi blízko," poznamenal Buffett.

Chystá veľkú akvizíciu

Spoločnosť Berkshire Hathaway už v Británii investovala, nikdy ale nešlo o veľkú akvizíciu. Doterajšie výsledky podniku na britských ostrovoch sú ale skôr nejednoznačné. Jeho menšie investície zahŕňajú podiel v reťazci supermarketov Tesco a vlastníctva poskytovateľa elektriny v severnom Anglicku Northern Powergrid.

Na americkom trhu je kvôli konkurencii investičných firiem stále ťažšie nájsť vhodný cieľ pre akvizície presahujúce 100 miliárd dolárov.

Posun v jeho kariére

Ako Buffett tento rok povedal akcionárom Berkshire, spoločnosť dúfa, že bude investovať veľké sumy za hranicami. To predstavuje značný posun v jeho 54 ročnej kariére, kedy sa sústredil na USA.

Buffett sa domnieva, že za hranicami USA je síce známy, ale je tiež inak vnímam. Ak chce v Európe niekto niečo predať, "pomyslia na nás tak na desať sekúnd". "V Európe o nás vedia, ale ja si nemyslím, že o nás skutočne uvažujú," povedal Buffett.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.