Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2019, 09:25

Jaguar chce vodičov odmeňovať kryptomenou, stačí zdieľať dáta

Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Jaguar chce vodičov odmeňovať kryptomenou, stačí zdieľať dáta
Zdroj: Reuters

Najväčšia britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) testuje softvér, ktorý vodičom týchto osobných automobilov umožní získať kryptomenu IOTA výmenou za zdieľanie dát.

Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Firma vyvíja technológiu "inteligentnej peňaženky", ktorá bude vodiča odmeňovať za hlásenie užitočných dát poskytovateľom navigácie a miestnym orgánom. Išlo by o informácie ako napríklad zápchy na cestách alebo výmole.

Vodiči si tiež budú môcť zarobiť za účasť v programe zdieľania jázd. Získané tokeny by mohli byť použité na úhradu mýta, parkovanie a nabíjanie elektromobilov. Cieľom je "dosiahnuť nulové emisie, nulovú úroveň nehôd a nulové preťaženie," uviedla firma.

IOTA je platobná sieť aj kryptomena, ktorá bola navrhnutá pre takzvaný internet vecí (IoT). Ľuďom a strojom umožňuje prenášať peniaze a dáta bez akýchkoľvek transakčných poplatkov.

"Technológiu inteligentných peňaženiek je možné ľahko prispôsobiť všetkým novým vozidlám. Takže nie je žiadna minca Jaguar, žiadna minca BMW, ale jeden univerzálny token," povedal agentúre Reuters spoluzakladateľ kryptomeny Dominik Schiener.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.