Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2019, 10:01

Získala prezývku bin Ládinova bankovka. Tlačenie 500-eurovky definitívne skončilo

Päťstoeurové bankovky naďalej zostávajú platným platidlom.

Získala prezývku bin Ládinova bankovka. Tlačenie 500-eurovky definitívne skončilo
Zdroj: Reuters

Centrálne banky Nemecka a Rakúska v piatok ako posledné v Európe prestali vydávať do obehu bankovky s nominálnou hodnotou 500 eur.

Väčšina centrálnych bánk eurozóny emisiu ukončila už koncom januára, Nemecko a Rakúsko ale mali kvôli väčšiemu používaniu tejto bankovky výnimku. Päťstoeurové bankovky naďalej zostávajú platným platidlom.

Táto bankovka patrí celosvetovo k bankovkám s najvyššou nominálnou hodnotou. Na prvých miestach zostáva švajčiarska bankovka v hodnote 1000 CHF (880 eur) a Brunejská bankovka v hodnote 10 tisíc BND (6600 eur).

V eurozóne sa 500-eurové bankovky podieľajú na celkovom počte eurobankoviek v obehu 2,3 ​​percentami, pričom najviac sú používané práve v Nemecku a Rakúsku. Naopak najväčší podiel pripadá na 50-eurové bankovky, a to 25 percent.

Bin Ládinova bankovka

Dôvodom ukončenia vydávania bankoviek v najvyššej nominálnej hodnote sú obavy, že ich využívajú zločinci a militantné skupiny na financovanie svojich aktivít a prania špinavých peňazí.

V niektorých kruhoch si dokonca vyslúžila prezývku bin Ládinova bankovka a Europol upozornil, že kufor obsahujúci 500-eurové bankovky v hodnote jeden milión eur váži len 2,2 kilogramu.

Nové bankovky

Európska centrálna banka podobu eurobankoviek mení a vybavuje ich ochrannými prvkami, ktoré sťažujú ich falšovaniu. Koncom mája vydá nové bankovky s nominálnou hodnotou 100 a 200 eur s novými bezpečnostnými prvkami a hologramom s malými symbolmi eura.

Bankovky sú poslednými z novej série. Rovnako ako u ostatných nominálnych hodnôt z tejto série možno ochranné prvky nových bankoviek ľahko skontrolovať skúškou hmatom, pohľadom a naklonením.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.