Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2019, 12:19

Zoot sa chce očistiť od dlhov, plán počíta so vstupom nového investora

Zoot vlani nezvládol financovanie svojej expanzie a dostal sa do problémov.

Zoot sa chce očistiť od dlhov, plán počíta so vstupom nového investora
Zdroj: Zoot

Zadlžený e-shop s módou Zoot sa dohodol s väčšinou svojich veriteľov na reorganizácii, pri ktorej sa chce očistiť od dlhov a pripraviť sa na rast.

Prevádzok e-shopu sa situácia nedotkne. Firma to dnes oznámila v tlačovej správe. Návrh na povolenie reorganizácie chce podať v najbližších dňoch na Mestský súd v Prahe.

Plán počíta so vstupom nového investora, ktorým sa má stať spoločnosť z investičnej skupiny Natland. Dlh e-shopu dosahuje 752 miliónov českých korún, z toho viac ako 310 miliónov korún pripadá na nezabezpečených veriteľov a takmer 239 miliónov na vydané dlhopisy.

Zoot vlani nezvládol financovanie svojej expanzie a dostal sa do problémov. Tento rok v januári požiadal insolvenčný súd o ochranu pred veriteľmi.

Kontrolný podiel v Zoote

Reorganizačný plán počíta s tým, že nezabezpečení veritelia by mali získať desať percent zo svojich pohľadávok. Veritelia z radov súčasných akcionárov a zakladateľov spoločnosti nedostanú nič. Nový investor z investičnej skupiny Natland, najväčšieho veriteľa e-shopu, svoje pohľadávky kapitalizuje. Výmenou získa kontrolný podiel v Zoote.

Insolvenčný súd v januári umožnil e-shopu ochranu pred veriteľmi, aby mohol prejsť reštrukturalizáciou. Ochrana vyprší tento utorok. Súd schválil na majetok firmy tzv. moratórium pred začatím insolvenčného konania.

Znížil počet miest

Firma ďalej uviedla, že výrazne znížila náklady obchodu. Z pôvodných 800 zamestnancov teraz zamestnáva zhruba 600 ľudí a zavrela 13 stratových výdajní, je ich tak 18 v Česku a osem na Slovensku.

Zoot chce riešiť aj vydané firemné dlhopisy za takmer 239 miliónov českých korún. Na základe dohody s novým investorom majú byť ich držitelia uspokojení v rovnakej výške ako nezabezpečení veritelia - teda na úrovni desiatich percent.

Medzi hlavných veriteľov e-shopu patrí Natland Financie investičný fond, Slovenská pošta či BH Securitires. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.