Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2019, 00:00

Slnko bez dotácií. Solárne elektrárne sa už zaobídu bez podpory

Slnko bez dotácií. Solárne elektrárne sa už zaobídu bez podpory
Zdroj: Reuters

V minulosti priklepnuté dotácie na fotovoltické panely vyťahujú doteraz z vreciek spotrebiteľov desiatky miliárd ročne. Ceny solárnych panelov však v poslednom čase klesajú. V kombinácii s drahšou elektrinou už umožňujú prevádzkovať solárne elektrárne aj bez pomoci.

Lacnejšie panely
Začiatkom desaťročia vrcholil solárny boom. České polia vďaka štedrej podpore pokryli fotovoltické panely, veľká časť verejnosti sa však pre miliardové dotácie stavia k „čistej“ elektrine s opovrhnutím. Teraz sa však začínajú v Česku objavovať prvé väčšie solárne elektrárne, ktoré sa zaobídu bez dotácií. Napríklad spoločnosť Solar Global plánuje postaviť na strechách priemyselného parku v Moravskom Písku prvý takýto projekt s inštalovaným výkonom 200 kilowattov.


Začína to ekonomicky vychádzať kvôli vzostupu burzových cien elektrickej energie. „Vďaka vývoju ceny elektriny dnes dokážeme postaviť akýkoľvek solárny zdroj bez toh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.