Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2019, 20:06

Visa a Mastercard sa dohodli s Bruselom na znížení poplatkov

Európska komisia vedie už desaťročia tvrdý boj proti poplatkom za kreditné karty.

Visa a Mastercard sa dohodli s Bruselom na znížení poplatkov
Zdroj: Reuters

Vydavatelia platobných kariet, americké spoločnosti Mastercard a Visa po dlhotrvajúcom boji s Európskou komisiou (EK) súhlasili, že znížia svoje poplatky pre turistov, ktorí používajú ich karty v Európskej únii (EÚ).

Obe spoločnosti budú odteraz účtovať maloobchodníkom v Únii približne o 40 percent menej za platby kreditnými a debetnými kartami z krajín mimo bloku.

Komisia uviedla, že dohoda povedie k „nižším poplatkom pre európskych maloobchodníkov", čo by v konečnom dôsledku malo viesť aj k nižším cenám pre turistov.

Európska komisia vedie už desaťročia tvrdý boj proti poplatkom za kreditné karty. Komisia sa domnieva, že tzv. medzibankové poplatky, ktoré vydavatelia kreditných kariet účtujú firmám za prijímanie platieb od spotrebiteľov, vedú k vyšším cenám.

Podľa podmienok tejto dohody budú Visa, najväčší poskytovateľ platobných kariet na svete, a jej konkurent Mastercard účtovať poplatok vo výške 0,2 percenta z platieb debetnými kartami z krajín mimo EÚ a 0,3 percenta z platieb kreditnou kartou. Tým by sa tieto poplatky zosúladili s poplatkami za karty vydané v štátoch EÚ.

Novo dohodnuté sadzby nadobudnú účinnosť 19. októbra a budú platiť päť rokov.

Visa označila tento výsledok rokovaní za najlepší pre všetky strany a Mastercard považuje uzavretie celého prípadu „za dôležitý míľnik pre spoločnosť“.

Začiatkom tohto roka Európska komisia uložila spoločnosti Mastercard pokutu vo výške 573 miliónov eur za správanie v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže. Uviedla, že Mastercard zabránil maloobchodníkom využívať lacnejšie bankové služby mimo ich domovskej krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.