Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2019, 11:13 Aktualizované dňa 30.04.2019 o 11:21

Rast ekonomiky eurozóny sa zrýchlil, prekonal očakávania analytikov

Rast hrubého domáceho produktu eurozóny predstavoval 0,4 percenta.

Rast ekonomiky eurozóny sa zrýchlil, prekonal očakávania analytikov
Zdroj: Reuters

Miera rastu ekonomiky eurozóny aj celej Európskej únie sa v prvom štvrťroku zrýchlila v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi o 0,2 percentuálneho bodu.

Rast hrubého domáceho produktu eurozóny predstavoval 0,4 percenta, v celej EÚ potom 0,5 percenta. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

V medziročnom porovnaní rast HDP v 19 krajinách platiacich eurom predstavoval 1,2 percenta a v celej únii 1,5 percenta.

Rovnakým tempom ekonomika rástla tiež v posledných troch mesiacoch minulého roka.

Údaje o raste ekonomiky eurozóny prekonali očakávania analytikov v ankete agentúry Reuters. Tí v priemere očakávali, že HDP sa oproti predchádzajúcim trom mesiacom zvýši o 0,3 percenta a medziročne o 1,1 percenta.

Európska centrálna banka čakala, že v prvom štvrťroku sa HDP zvýši o 0,2 percenta a že v druhom kvartáli rast zrýchli na 0,3 percenta. ECB kvôli trvalo nízkej inflácii na konci minulého roka odsunula sprísňovanie menovej politiky.

Eurostat upozornil, že predbežný odhad vychádza z údajov od 17 členských krajín, ktoré majú na HDP eurozóny podiel 93 percent a na HDP celej EÚ potom 90 percent. Eurostat vo svojom rýchlom odhade neuvádza žiadne ďalšie podrobnosti. Upresňujúcu správu zverejní 15. mája.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.