Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2019, 11:13 Aktualizované dňa 30.04.2019 o 11:21

Rast ekonomiky eurozóny sa zrýchlil, prekonal očakávania analytikov

Rast hrubého domáceho produktu eurozóny predstavoval 0,4 percenta.

Rast ekonomiky eurozóny sa zrýchlil, prekonal očakávania analytikov
Zdroj: Reuters

Miera rastu ekonomiky eurozóny aj celej Európskej únie sa v prvom štvrťroku zrýchlila v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi o 0,2 percentuálneho bodu.

Rast hrubého domáceho produktu eurozóny predstavoval 0,4 percenta, v celej EÚ potom 0,5 percenta. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

V medziročnom porovnaní rast HDP v 19 krajinách platiacich eurom predstavoval 1,2 percenta a v celej únii 1,5 percenta.

Rovnakým tempom ekonomika rástla tiež v posledných troch mesiacoch minulého roka.

Údaje o raste ekonomiky eurozóny prekonali očakávania analytikov v ankete agentúry Reuters. Tí v priemere očakávali, že HDP sa oproti predchádzajúcim trom mesiacom zvýši o 0,3 percenta a medziročne o 1,1 percenta.

Európska centrálna banka čakala, že v prvom štvrťroku sa HDP zvýši o 0,2 percenta a že v druhom kvartáli rast zrýchli na 0,3 percenta. ECB kvôli trvalo nízkej inflácii na konci minulého roka odsunula sprísňovanie menovej politiky.

Eurostat upozornil, že predbežný odhad vychádza z údajov od 17 členských krajín, ktoré majú na HDP eurozóny podiel 93 percent a na HDP celej EÚ potom 90 percent. Eurostat vo svojom rýchlom odhade neuvádza žiadne ďalšie podrobnosti. Upresňujúcu správu zverejní 15. mája.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.