Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2019, 17:52

Tesla plánuje od investorov získať čerstvý kapitál, Musk kúpi akcie za 10 miliónov dolárov

Akcia Tesly po oznámení plánov posilnila o 5 percent na 245 dolárov.

Tesla plánuje od investorov získať čerstvý kapitál, Musk kúpi akcie za 10 miliónov dolárov
Zdroj: Reuters

Tesla chce od investorov získať čerstvý kapitál v celkovom objeme vyše 2 miliardy dolárov (1,78 miliardy eur).

Americký výrobca elektromobilov vo štvrtok oznámil, že odovzdal príslušné podklady regulačným úradom. Tesla emituje nové akcie a dlhopisy.

Šéf automobilky Elon Musk uviedol, že on zo svojich peňazí kúpi akcie za 10 miliónov dolárov.

Akcia Tesly po oznámení plánov posilnila o 5 percent na 245 dolárov. Musk už minulý týždeň signalizoval, že firma si bude musieť obstarať čerstvý kapitál. Automobilka totiž rozsiahlo investuje a v 1. kvartáli zaznamenala stratu vo výške 700 miliónov dolárov.

Analytici už niekoľko mesiacov tvrdili, že Tesla potrebuje získať peniaze na svoje plány, medzi ktoré patrí výstavba závodu v Šanghaji, nové SUV Model Y a ďalšie projekty.

Zvýšenie kapitálu sa zrealizuje prostredníctvom emisie nových akcií v hodnote 650 miliónov dolárov a konvertibilných dlhopisov v hodnote 1,35 miliardy dolárov, pričom upisovatelia budú mať právo kúpiť dodatočných 15 percent z každej ponuky. Tesla by tak mohla celkovo získať až 2,3 miliardy dolárov.

Tesla očakáva, že jej kapitálové výdavky tento rok dosiahnu 2 miliardy dolárov až 2,5 miliardy dolárov a 2,5 miliardy dolárov až 3 miliardy dolárov ročne v ďalších dvoch fiškálnych rokoch.

Firma mala na konci 1. kvartála hotovosť 2,2 miliardy dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.