Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2019, 11:57

Spor Číny a USA ohrozuje svetovú ekonomiku, tvrdí šéfka MMF

Christine Lagardeová uviedla, že dohoda medzi oboma krajinami je menej pravdepodobná.

Spor Číny a USA ohrozuje svetovú ekonomiku, tvrdí šéfka MMF
Zdroj: Reuters

Čína a Spojené štáty musia vyriešiť svoj obchodný spor, pretože ohrozuje svetové hospodárstvo. Vyhlásila to v utorok generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová na okraji konferencie v Paríži.

Pre nás v MMF je nevyhnutné, aby sa napätie v oblasti obchodu riešilo spôsobom, ktorý uspokojí každého,“ povedala Lagardeová. "Je zrejmé, že napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou je hrozbou pre svetové hospodárstvo," odvetila na otázky novinárov.

Dodala, že výsledkom nedávno zverejnených špekulácií a "tweetov" je, že dohoda medzi oboma krajinami je menej pravdepodobná.

Americký prezident Donald Trump totiž na sociálnej sieti Twitter napísal, že clá na čínsky vývoz v hodnote 200 miliárd dolárov (178,59 miliardy eur) zvýši od 10. mája z 10 percent na 25 percent.

Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire na podujatí v Paríži tiež varoval pred vplyvom obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta na globálne hospodárstvo.

"Veľmi pozorne sledujeme rokovania medzi Čínou a Spojenými štátmi a chceme, aby rešpektovali princípy transparentnosti a multilateralizmu," povedal.

Vyzval obe strany, aby sa „vyhli prijímaniu rozhodnutí, ktoré by ohrozili a podkopali globálny rast v nasledujúcich mesiacoch.“

"Zvyšovanie taríf je vždy slepou uličkou a negatívnym rozhodnutím pre celý svet, pre Spojené štáty, pre Čínu, pre eurozónu, pre Európu a svetový rast," povedal.

Čína v utorok potvrdila, že jej hlavný vyjednávač, vicepremiér Liou Che odcestuje tento týždeň do Washingtonu na rokovania s americkými partnermi.

Obe krajiny už mesiace rokujú o vyriešení obchodného sporu, ktorý viedol k zavedeniu ciel na oboch stranách v celkovej výške 360 miliárd dolárov.

Americký minister financií Steven Mnuchin pritom uviedol, že zhruba 90 percent sporných bodov sa už podarilo vyriešiť, ale v ostatných dňoch vraj začali rokovania viaznuť a obvinil Čínu z porušovania predchádzajúcich sľubov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.